Czy wydarzenia z Marca'68 znalazły swój wyraz w polskim kinie?

Data publikacji: 09.03.2018 13:35
Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:35
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wydarzenia marcowe 1968 roku. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się protestacyjny wiec, na którym zebrało się kilka tysięcy studentów
Wydarzenia marcowe 1968 roku. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się protestacyjny wiec, na którym zebrało się kilka tysięcy studentów, Autor - PAP/Tadeusz Zagoździński

POSŁUCHAJ

Czy wydarzenia z Marca'68 znalazły swój wyraz w polskim kinie? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

50 lat temu, 8 marca 1968 roku, na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera.

Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji. Wydarzenia te stały się początkiem studenckich protestów, a także walki politycznej wewnątrz PZPR, która rozgrywała się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. Z tego powodu kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozbawionych polskiego obywatelstwa. 

Dlaczego temat Marca'68 tak rzadko pojawiał się na ekranie? Wymienić można dosłownie kilka tytułów, jak na przykład "Marcowe migdały" Radoslawa Piwowarskiego. Myślę, że nie powracano do tej sprawy, bo był tak przeogromny splot okoliczności wokół Marca 1968, że kino wolało tego nie ruszać - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym krytyk filmowy Bożena Janicka.

- Oczywiście akcenty polityczne nie dawały się już do ruszania, bo PRL-u już nie było, szliśmy do przodu, mieliśmy wolny kraj. Nie chciano wracać do tego, co się urodziło w społeczeństwie - zaznacza rozmówczyni Michała Montowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji rozmawialiśmy także o premierach kinowych, których w tym tygodniu mamy aż 11, w tym polskie etiudy filmowe: "Dzień Babci", "Matka" oraz "Między nami". Wybrane tytuły w "Magazynie bardzo filmowym" zrecenzowali Artur Cichmiński oraz Michał Montowski.

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach audycji Kulturalna Jedynka

Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 21.10

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.