Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji. Wydarzenia te stały się początkiem studenckich protestów, a także walki politycznej wewnątrz PZPR, która rozgrywała się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. Z tego powodu kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozbawionych polskiego obywatelstwa.
Dlaczego temat Marca'68 tak rzadko pojawiał się na ekranie? Wymienić można dosłownie kilka tytułów, jak na przykład "Marcowe migdały" Radoslawa Piwowarskiego. - Myślę, że nie powracano do tej sprawy, bo był tak przeogromny splot okoliczności wokół Marca 1968, że kino wolało tego nie ruszać - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym krytyk filmowy Bożena Janicka.
- Oczywiście akcenty polityczne nie dawały się już do ruszania, bo PRL-u już nie było, szliśmy do przodu, mieliśmy wolny kraj. Nie chciano wracać do tego, co się urodziło w społeczeństwie - zaznacza rozmówczyni Michała Montowskiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
W audycji rozmawialiśmy także o premierach kinowych, których w tym tygodniu mamy aż 11, w tym polskie etiudy filmowe: "Dzień Babci", "Matka" oraz "Między nami". Wybrane tytuły w "Magazynie bardzo filmowym" zrecenzowali Artur Cichmiński oraz Michał Montowski.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach audycji Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Michał Montowski
Gość: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)
Data emisji: 8.03.2017
Godzina emisji: 21.10
kh
Czy wydarzenia z Marca'68 znalazły swój wyraz w polskim kinie? - Jedynka - polskieradio.pl