Przedstawienie ciekawej historii w filmie krótkometrażowym jest wyzwaniem dla jego twórców. Dyrektor artystyczny wyjaśnił słuchaczom radiowej Jedynki, dlaczego osią całej imprezy jest konkurs "no to short". - Chcieliśmy przybliżyć widzom krótki metraż, który często jest niełatwy do zobaczenia - dodaje.
Na uroczystej gali będą wyświetlane wszystkie osiem filmów, które zakwalifikują się do finału. - Będzie to uczta filmowa dla miłośników kina, po seansach nastąpi koncert muzyczny - mówi Maciej Dydyński. Wstęp na festiwal oraz na wydarzenia towarzyszące jest wolny.
W audycji była również mowa o przeglądzie filmów ze słynnej listy 50. ulubionych produkcji Susan Sontag - jednej z najważniejszych intelektualistek XX wieku. Pokaz wybranych filmów odbył się w kinie "Iluzjon- Muzeum Sztuki Filmowej". - Wspomniana lista 50. filmów z 1977 roku została opublikowana w ramach jej dzienników i tak naprawdę jest komentarzem Sontag na temat natury kina - stwierdza Weronika Wróblewska z kina Iluzjon.
Gość audycji zaznacza, że pokaz filmów ze słynnej listy Sontag jest udanym eksperymentem. - Powtarzamy lipcowy program w sierpniu. We wrześniu rusza nowa odsłona - dodaje.
Na antenie radiowej Jedynki Michał Montowski wraz z Arturem Cichmińskim zrecenzowali premiery filmowe tego tygodnia. Według kinomanów, jednym z najbardziej oczekiwanych filmów jest pełnometrażowa fabuła Quentina Tarantino pt: "Pewnego razu w Hollywood". Film opowiada historię aktora Rica Daltona, którego gra Leonardo di Caprio oraz jego przyjaciela kaskadera - Cliffa Bootha, w którego postać wciela się niezapomniany Brad Pitt. W produkcji występuję wątek Romana Polańskiego i jego żony Sharon Tate. Rolę Polańskiego zagrał Rafał Zawierucha.
- To jest Quentin Tarantino. Tu trzeba się przygotować na pewną wariację. To jest ta delikatna sprawa, ponieważ film wiąże prawdziwą historię z fikcją - ocenia Artur Cichmiński, krytyk filmowy.
Dla fanów "komediodramatów" strzałem w dziesiątkę jest film pt. "Gdzie jesteś, Bernadette" opowiadającą historię ekscentrycznej, utalentowanej pani architekt, która jest osobą łatwo popadającą w konflikty. Mimo udanego życia rodzinnego nie potrafi być osobą w pełni cieszącą się życiem. - To jest obraz, który pokazuje swego rodzaju zagubienie i egoizm osoby wrażliwej, artystki, która nie może odnaleźć się w normowanym świecie, który ją otacza - mówi Artur Cichmiński.
Jakie produkcje będziemy mogli zobaczyć w kinach w tym tygodniu? Które z 50. ulubionych filmów Susan Sontag wyświetlane są w kinie Iluzjon?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadzi: Michał Montowski
Goście: Weronika Wróblewska (kino "Iluzjon"), Maciej Dydyński (dyrektor artystyczny festiwalu filmowego "notofest" w Suwałkach), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)
Data emisji: 15.08.2019
Godzina emisji: 21.10
ans/K.A
"notofest" - 3. Festiwal Filmowy Suwałki - Jedynka - polskieradio.pl