Organizatorzy chcą poruszać tematy trudne, od których na co dzień uciekamy. W programie, trwającego od 30.03 do 2.04, festiwalu Script Fiesta, znalazły się więc m.in. panele poświęcone poprawności politycznej. - Zadamy pytanie, czy poprawność polityczna zabija komedię? Czy poprawność polityczna zabija humor? Boimy się żartować z pewnych grup ludzi, z pewnych tematów. Boimy się, że kogoś urazimy - zwraca uwagę gość "Magazynu Bardzo Filmowego".
Porozmawiajmy o ...
Prelegenci podjęli również temat tego, w jaki sposób pisać sceny intymne. - Twórcy opisują swoich bohaterów także poprzez ich seksualność, ale odgrywanie takich scen przez aktorki i aktorów jest bardzo trudne - przyznaje Artur Zaborski. W panelu zatytułowanym "Jak pisać sceny intymne, żeby aktorom dobrze się grało?" udział wzięły "koordynatorki intymności". - To nowy zawód w Polsce. Pojawił się dopiero kilka lat temu, ale już przynosi bardzo dużo ważnych i potrzebnych zmian - uważa dyrektor artystyczny.
W programie znalazła się dyskusja na temat pisania scenariuszy do filmów komercyjnych. A czy polscy twórcy potrafią odnaleźć się w tym obszarze? - Absolutnie tak. Doskonałym dowodem jest popularność serii filmowych, których w Polsce nie brakuje. Choćby w ostatnich miesiącach mieliśmy wysyp filmów, które są albo kontynuacjami, albo sequelami, albo spin-offami. Mam tu na myśli choćby popularną serię "Planeta singli" - tłumaczy w rozmowie z Joanną Sławińską Artur Zaborski.
W niedzielę (2.04) odbędzie się natomiast panel dyskusyjny pt. "Jak wejść jako scenarzysta do serii filmowej?". Wśród gości Mariusz Kuczewski, Piotr Wereśniak i Ilona Łepkowska. - Opowiedzą o tym, w jaki sposób twórca w ogóle powinien wchodzić w obszar kina komercyjnego, żeby zachować autorskość i żeby nie dać się zupełnie sformatować - wyjaśnia gość audycji. Zaplanowano także liczne warsztaty dla fachowców, m.in. warsztaty tworzenia scenariusza gry wideo.
Fb/Script Fiesta
Pokaz filmów konkursowych
Ważnym elementem festiwalu jest również konkurs, w którym kapituła wybiera najlepszy zrealizowany scenariusz. - W tym roku do ścisłej trójki przeszły trzy filmy: "Słoń" Kamila Krawczyckiego, "Inni ludzie" Aleksandry Terpińskiej oraz "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego. Mamy taką tradycję, że scenarzyści tych filmów rozmawiają z innymi scenarzystami, którzy prowadzą spotkania. To taka zupełnie nieoczywista forma spojrzenia na film - zaznacza Zaborski.
W audycji również:
- Z okazji 80. rocznicy urodzin Vangelisa (ur. 29 marca 1943, zm. 17 maja 2022) przypomnieliśmy twórczość kompozytora, laureata Oscara (w 1981 r.) za muzykę do filmu "Rydwany ognia", autora i muzyki do "Łowców androidów" czy "Roku niebezpiecznego życia".
- Kinowe premiery tygodnia:
Na ekrany wchodzi między innymi thriller "Missing". Po zaginięciu matki nastolatka stara się odnaleźć ją na własną rękę, używając do tego narzędzi dostępnych w Internecie (reżyseria Nicholas D. Johnson, Will Merrick).
W kinach studyjnych prezentowany jest krótkometrażowy film Studia Munka pt. "Wróbel" (reż. Marcin Janos Krawczyk, w obsadzie Dariusz Toczek, Piotr Głowacki, Bartosz Obuchowicz). To historia mężczyzny z Podkarpacia. Pewnego dnia w naznaczony alkoholem i kolejnymi upadkami świat mężczyzny wkracza ekipa warszawskich filmowców. Wróbel dostaje szansę zagrania jednej z ról.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Joanna Sławińska
Goście: Artur Zaborski (dyrektor artystyczny Script Fiesty)
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 23.10
mg
Rozmawiać na tematy trudne. Trwa festiwal Script Fiesta 2023 - Jedynka - polskieradio.pl