"Flash"
To film wyprodukowany na podstawie serialu telewizyjnego. Jak przypomina Michał Montowski, taka sytuacja zdarzała się w historii kinematografii niejednokrotnie, ale rzadko przynosiło to znaczące efekty. - To film z elementami science fiction, przygodowy, a co najważniejsze komiksowy z uniwersum DC - zaznacza prowadzący audycję. Dodaje, że bohater jest dobrze rozpoznany zarówno w wersji rysunkowej, jak i telewizyjnej.
Barry Allen (Flash) zyskuje zdolność błyskawicznego przemieszczania się. W roli głównej Ezra Miller, a obok niego Michael Keaton (Batman, Bruce Wayne), Sasha Calle (Supergirl), Michael Shannon (Generał Zod). Reżyserem filmu jest Andy Muschietti. - Flash może być tak szybki, że potrafi podróżować w czasie. To się bardzo przydaje, kiedy da się zmieniać wydarzenia z przeszłości. Niechcący może się jednak zdarzyć, że zmieni się przyszłość - zaznacza Montowski.
Tak się właśnie stanie. Generał Zod powróci i zapanuje zło. - W tej wersji świata nie ma żadnego superbohatera, który mógłby z tym złem walczyć. (...) Czy Flash zdoła ocalić świat? No i czy okaże się równie atrakcyjny jak Spiderman? W przeciwieństwie do zmęczonych bohaterów, którzy przetrwali w uniwersum Marvella, DC proponuje widzowi młodych ludzi, dopiero dojrzewających do bohaterstwa - analizuje dziennikarz Jedynki.
"Asteroid City"
To jeden z od dawna wyczekiwanych tytułów. Dramat, romans z elementami komediowymi produkcji amerykańskiej. Autorem scenariusza i reżyserem jest Wes Anderson. W obsadzie Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Tom Hanks, Jeffrey Wright, Tilda Swinton, Adrien Brody, Jeff Goldblum, Willem Dafoe, Edward Norton czy Margot Robbie. Film opowiada o mieszkańcach wymyślonego miasteczka, gdzieś na pustkowiu w Arizonie w 1955 roku. Co roku odbywa się tam Asteroid Day i konkurs naukowy w celu uczczenia faktu, że ponad 5 tys. lat temu w tym miejscu spadła asteroida.
Do miasteczka przyjeżdża wojenny fotograf z dziećmi. Jego samochód ulega zniszczeniu i muszą zostać na dłużej. - Ojciec ukrywa przed dziećmi, że matka zmarła. Pobyt w Asteroid City i to, co się tam wydarzy, całkowicie odmienią życie wszystkich postaci. Bardzo dobre kino, Wes Anderson w doskonałej formie. Dla kinomanów pozycja obowiązkowa - nie ma wątpliwości Michał Montowski.
źródło: Kino Helios Polska/Youtube
"Całe to piękno i krew"
Film jest opowieścią o artystce fotografce i aktywistce Nan Goldin i jej walce z koncernem farmaceutycznym. Z biznesem pewnej rodziny odpowiadającej za ogromną liczbę ofiar środków do zwalczania bólu. Film jest produkcji amerykańskiej, a za reżyserię odpowiada Laura Poitras. - Sacklerowie, filantropi i mecenasi sztuki zbili fortunę na łatwo uzależniającym leku. Przedawkowały go tysiące Amerykanów - przypomina Michał Montowski.
źródło: Against Gravity/Youtube
"Niezwykła wędrówka Harolda Fry"
W tym przypadku mamy do czynienia z dramatem brytyjskim, w reżyserii Hettie Macdonald i z Jimem Broadbentem w roli głównej. - Pan Fry dowiaduje się, że jego znajoma zachorowała na raka. Postanawia wybrać się do niej. By jeszcze się z nią spotkać, by zanieść jej nadzieję. Wyrusza w podróż, wędruje wzdłuż Anglii. Ma do pokonania 500 mil, a pomagają mu i przyłączają się do niego różni ludzie - zdradza prowadzący "Magazyn bardzo filmowy".
źródło: Rapid Trailer/Youtube
Ponadto w audycji:
- o 42. Festiwalu "Młodzi i film",
- W Notatniku Kinomana odnotujemy jubileusze i rocznice. W tym roku mija 55 lat od premiery filmu "Dziecko Rosemary".
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadził: Michał Montowski
Gość: Anna Serdiukow (zastępca dyrektora artystycznego festiwalu "Młodzi i film"),
Data emisji: 15.06.2023
Godzina emisji: 23.10
mg
"Flash", "Asteroid City"... Wybrane kinowe premiery tygodnia - Jedynka - polskieradio.pl