Teatr Szekspirowski w Gdańsku był budowany przez pięć lat. - Patrząc z zewnątrz nie widać teatru, a ciemną podłużną bryłę z dziwną wieżą z przyporami, nawiązującą do architektury sakralnej gotyku - opowiada teatrolog prof. Jerzy Limon, który jest inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jak dodaje, bryła jest porównywana również do sarkofagu.
Dyrektor przyznaje, że oglądany z zewnątrz budynek nie przypomina teatru, a dzieło sztuki architektonicznej, które można porównać do szkatuły na precjoza. - Tym skarbem włożonym do środka szkatuły jest nasz drewniany i delikatny teatr. Sama szkatuła nawiązuje do architektury sakralnej, ale nie zapominajmy, że ona tworzy dominantę architektoniczną dawnego, średniowiecznego Gdańska - wyjaśnia założenie teatrolog.
Ważnym elementem jest również mur, otaczający budynek, który nawiązuje do murów obronnych miasta. - Z jednej strony mamy XIV wiek, bo tak datowane są te zabudowania, a z drugiej strony XXI. Nasz mur symbolicznie chroni to, co najcenniejsze, czyli sztukę - mówi prof. Lemon.
Konstrukcja szkatuły ma otwierany dach, dzięki czemu można oglądać przedstawienia również w świetle dnia. - Nawiązuje to do przedstawień średniowiecznych oraz renesansowych - tłumaczy profesor.
Rozpoczął się 18. Festiwal Szekspirowski, który potrwa do 5 października. Spektakle i wydarzenia odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przy ul. Bogusławskiego 1, w Teatrze Wybrzeże, gdzie spektakle są prezentowane na scenie Głównej, w Malarni, a także na Scenie Kameralnej w Sopocie.
W programie najbliższych dni m.in. pierwsze z wydarzeń teatralno-muzycznych festiwalu: hip-hopowy "Othello: The Remix" w wykonaniu grupy raperów Q Brothers z Chicago (w GTS), a także hiszpański spektakl "Diagnoza: Hamlet" (Sopot, Scena Kameralna) oraz rosyjski "Szekspir Laboratorium" (scena Malarnia).
W programie m.in. relacja z Gali Mistrza Mowy Polskiej w Gdyni. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Redakcja Językowa Polskiego Radia mistrzem >>>
"Rozdroża kultury" prowadziła Magda Mikołajczuk.
(sm,ag)
Szekspir w wersji rap i nie tylko. Gdańskie święto teatru - Jedynka - polskieradio.pl