Jarosław Iwaszkiewicz i jego gra z władzami PRL

Data publikacji: 27.02.2017 11:20
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 12:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jaroslaw Iwaszkiewicz w swoim domu
Jaroslaw Iwaszkiewicz w swoim domu, Autor - PAP/Zygmunt Januszewski

POSŁUCHAJ

Tajemnice biografii Jarosława Iwaszkiewicza (Ludzie Niepodległości/Jedynka)

Z pozoru autor "Panien z Wilka" może być uznany za człowieka, który "zaprzedał duszę reżimowi" - po wojnie stanął na czele Związku Literatów Polskich, był też posłem przez siedem kadencji. Prawda o prozaiku i poecie jest jednak bardziej skomplikowana.

W 1912 roku Iwaszkiewicz zdał maturę w kijowskim gimnazjum i rozpoczął studia prawnicze na tamtejszym uniwersytecie. W 1918 roku przyjechał do Warszawy i związał się ze środowiskiem skupionym wokół kabaretu Pikandor, a potem z grupą literacką Skamander. Cztery lata później ożenił się i zamieszkał w Podkowie Leśnej.

- To nie Anna była potrzebna mężowi, ale mąż zaczął być konieczny do egzystowania Anny Iwaszkiewiczowej. Ona była nieco wyabstrahowana z rzeczywistości, on się nią opiekował, dbał, żeby zjadła coś na śniadanie, ubrała się stosownie, nie zapomniała rękawic, czapki - mówi Radosław Romaniuk, literaturoznawca.

Gość radiowej Jedynki przyznaje też, że relacje między małżonkami zmieniły się wraz ze zmianą sytuacji politycznej. - Anna bardzo broniła aktywności męża w zasadzie do okresu stalinizmu, kiedy to okazało się, że nie będzie "dobrego socjalizmu", że będzie on radziecki. Jej sytuacja była bardzo niezręczna, z jednej strony potępiała poglądy męża, ale z drugiej strony wiedziała, że nie ma w tym złych intencji, niskich pobudek, o jakie go podejrzewano - tłumaczy Radosław Romaniuk.

Jaką grę z władzą komunistyczną prowadził Jarosław Iwaszkiewicz? Kogo uratował? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Data emisji: 26.02.2017

Godzina emisji: 16.10

mg/pg

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.