Ekspert: Merkel nie chce być absolutnym liderem w UE

Data publikacji: 27.08.2016 14:39
Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 15:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (2L), premier Słowacji Robert Fico (L), premier Czech Bohuslav Sobotka (P) i premier Węgier Viktor Orban (2P) i premier Beata Szydło (w środku) pozują do zdjęcia w Warszawie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (2L), premier Słowacji Robert Fico (L), premier Czech Bohuslav Sobotka (P) i premier Węgier Viktor Orban (2P) i premier Beata Szydło (w środku) pozują do zdjęcia w Warszawie, Autor - PAP/Rafał Guz

POSŁUCHAJ

Europejska podróż kanclerz Angeli Merkel. Jaki jest jej cel? (Jedynka/W samo południe)

Kanclerz Angela Merkel ze względów wizerunkowych i praktycznych nie chce być jedyną siłą napędową i liderem UE. Chce dzielić ten ciężar z Francją i Włochami - tak ocenia ekspert prof. Arkadiusz Stempin.

Pracowite dni dla kanclerz Angeli Merkel. W sobotę spotyka się z szefami rządów Austrii, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii. To kolejny etap konsultacji przed nieformalnym szczytem UE, planowanym na 16 września w Bratysławie. W piątek rozmawiała z szefami rządów grupy V4 w Warszawie. Przed nią spotkanie z szefami rządu Holandii, Szwecji, Finlandii, Danii.

Nie ma alternatywy dla Niemiec – mówił w Jedynce prof. Arkadiusz Stempin. Przypomniał, że Niemcy są największym płatnikiem netto, gospodarka Niemiec jest najpotężniejsza.

Pierwsza runda rozmów o Unii Europejskiej, kanclerz Niemiec Angeli Merkel spotkała się z prezydentem Włoch Matteo Renzim i prezydentem Francji Francois Hollande’em, była symbolicznym momentem narodzenia się grupy tych, którzy chcą wziąć na barki ciężar (obecnych wydarzeń) – uważa gość Jedynki.

Jego zdaniem, Merkel nie chce być postrzegana jako absolutny przywódca, jeden lider Europy. – Z punktu widzenia wizerunku i pragmatyzmu byłoby dobrze, żeby ciężar był rozłożony na trzy państwa. Musi być bowiem jakaś grupa, motor, który napędza machinę – Merkel nie chciała być tu jedyna– uważa gość Jedynki. Zdaniem eksperta to rozłożenie sił jest obecne w niemieckiej racji stanu.

Prof. Stempin mówił, że jest wspólna płaszczyzna porozumienia Niemiec i V4 może być szczupła. Kluczowe jest to, co powiedział Orban – że kraje V4 są za dyscypliną budżetową. To wsparcie dla polityki Niemiec, bo Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia, Włochy, są za swobodniejszym podejściem – komentował gość Jedynki.

Z kolei Beata Płomecka, która jest we Włoszech, w rejonie gdzie doszło do trzęsienia ziemi, opowiadała o akcji ratunkowej i o skali zniszczeń i strat, a także jak z tą ciężką próbą radzą sobie włoskie władze i włoskie społeczeństwo.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), prof. Arkadiusz Stempin (Uniwersytet we Freiburgu, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Tischnera w Krakowie)

Data emisji: 27.08.2016

Godzina emisji: 12.30

agkm/gs

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.