12 stycznia 2017 roku weszły w życie zmiany, które ułatwią dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej pacjentom, którzy posiadają prawo do świadczeń, chociaż system eWUŚ tego nie potwierdza oraz pacjentom, którzy – mimo że posiadają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego – nie zostali do niego zgłoszeni.
- Chodzi o osoby, które z różnych przyczyn są wskazywane przez elektroniczny system weryfikacji uprawnień jako nieubezpieczone, a w rzeczywistości są ubezpieczone, bo przepływ informacji był zły albo dokonali tego ubezpieczenia stosunkowo niedawno - tłumaczy wiceminister zdrowia.
Gość Jedynki dodaje, że druga kategoria to wszyscy ci, którzy są nieubezpieczeni, ale potencjalnie mają prawo do ubezpieczenia. - Dotyczy to na przykład studentów lub dzieci, których rodzice nie wypełnili tego obowiązku i nie zgłosili ich do ubezpieczenia - podkreśla.
Piotr Warczyński tłumaczył także co to znaczy, że zgodnie ze zmianami, które planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia, wszystkie szpitale i podmioty lecznicze będą miały obowiązek leczenia bólu. Mówił też, jakie kroki podjęło Ministerstwo Zdrowia, by Polska przestała być na szarym końcu krajów unijnych, jeśli chodzi o finansowanie opieki zdrowotnej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: W samo południe
Data emisji: 12.01.2016
kh/ab
Wiceminister zdrowia: od dziś zmiany w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej - Jedynka - polskieradio.pl