Pytany, czy Europa umiera odcięta od swych korzeni i czy chrześcijańskie przekonania ojców założycieli Wspólnoty Europejskiej są dziś legalne w Unii Europejskiej, gość Rafała Porzezińskiego zwrócił uwagę, że Europa nie jest jednolita. - Jest niewątpliwie jeden obszar bardzo agonalny, czyli Europa Zachodnia. Z drugiej strony jest Europa Środkowo-Wschodnia, która żyje aktualnie odmiennym życiem i odmienną perspektywą. Niemniej Europa, jako całość, ma wspólny mianownik, wspólne pochodzenie i wspólne wartości, które teraz - jedna po drugiej - traci. Jedyna wartość, która teraz została, w tym obecnym projekcie UE, to jest wartość ekonomiczna, z którą wiąże się też dostęp do władzy - oceniał abp Hoser.
Jak doszło do tego, że Europejczycy zabicie nienarodzonego dziecka nazywają prawem człowieka? - W Europie powracają tendencje eugeniczne, czyli nie ma miejsca dla słabych. Miejsce dla słabych jest wartością chrześcijańską, na czym Europa budowała - przypomniał abp Hoser. - Dzisiaj mamy do czynienia z ogromną relatywizacją wartości życia ludzkiego. Odmawia się prawa do życia tym, którzy nie mają odpowiedniej jakości tego życia. Życie ludzkie, jako samo w sobie, nie ma już dzisiaj absolutnej wartości, w tej nowej tzw. Europie przyszłości - mówił.
Czy w Europie Zachodniej są jakieś ruchy ozdrowieńcze dla chrześcijaństwa? Jeśli tak, to gdzie? Dlaczego Bóg objawił pełnię swojej miłości poprzez cierpienie? O tym także mówił abp Hoser. W 100-lecie objawień fatimskich rozważał, co nam dała Fatima i objawienia w Medjugorie, a słuchaczom radiowej Jedynki złożył życzenia. Więcej w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Rafał Porzeziński
Gość: Henryk Hoser arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej
Data emisji: 16.04.2017
Godzina emisji: 12.10
ab/mz
Zmartwychwstanie potrzebne od zaraz - Jedynka - polskieradio.pl