W Gdańsku i w Gdyni odbywają się dziś główne obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". O tym, jak duży wpływ na te wydarzenia miała działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II mówił gość audycji "W samo południe" prof. Jan Żaryń, senator PiS.
- Bez wątpienia prymas Stefan Wyszyński swoim nauczaniem wzmacniał naród polski i chronił go przed komunistyczną wizją człowieka. On wiedział, że dobrych Polaków trzeba nasycić polskością, żeby przetrwali, a nie ginęli. Program Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego był z kolei zanurzeniem ówczesnych Polaków w pokładach polskiej historii, w której kościół i naród stanowią partnerstwo w dziejach. Pamiętam takie zdanie Zygmunta Zielińskiego: nie byłoby pokolenia Solidarności, gdyby nie przeżycie Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego, które nas wyzwoliły z tego stalinowskiego pokładu antyludzkiej edukacji - powiedział Jan Żaryn.
Gość Jedynki dodał, że "Jan Paweł II przybywając z kolei do Polski w czerwcu 1979 roku uczynił bardzo wiele, byśmy się z jednej strony policzyli, a z drugiej odkryli, że możliwe jest, by w przestrzeni publicznej nie było komunistów". - To był fenomen zupełnie nieodgadniony. To dało olbrzymią siłę w kontekście pokusy wolności. Jan Paweł II mówił za nas to, co sami chcielibyśmy usłyszeć i czego powiedzieć nie mogliśmy - dodał Żaryn.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: W samo południe
Data emisji: 31.08.2017
koz/kk
Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i ich wpływ na "Solidarność" - Jedynka - polskieradio.pl