16 grudnia Senat przyjął ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa i trafiła ona do podpisu na biurko prezydenta. Rzecznik Andrzej Dudy przekazał, że zostały zachowane te zapisy, na których zależało prezydentowi. Zastrzeżenia zgłasza natomiast Komisja Europejska, która grozi Polsce uruchomieniem art 7, który mówi o ryzyku poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości Wspólnoty. Proponowane zapisy reformy sądownictwa krytykuje też środowisko sędziów. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie apeluje do sędziów o powstrzymanie się od kandydowania do nowej KRS.
Rzecznik KRS poinformował na antenie Jedynki, że podobne stanowisko przedstawiło zgromadzenie krakowskiej apelacji. - To nie jest sygnał do ataku, to obrona - przekonywał. Dodał, że sędzia ma nie tylko prawo, ale obowiązek zabierać głos, gdy uważa, że zagrożona jest praworządność i prawo do niezawisłego rozstrzygania. - Nasza przysięga mówi: stać na straży prawa - przypomniał.
Gość Jedynki ostrzegł, że po opiniach m.in. Komisji Weneckiej i działaniach Komisji Europejskiej, sądy europejskie mogą przestać uznawać nasze wyroki. Jakie może to nieść ze sobą konsekwencje dla polskich obywateli? Co będzie, jeśli rzeczywiście żaden sędzia nie zgłosi się do KRS? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: W samo południe
Godzina emisji: 12.16
Data emisji: 19.12.2017
fc/kh
Rzecznik KRS: sędziowie mają obowiązek zabierać głos - Jedynka - polskieradio.pl