W tym roku przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 wprowadzono rozliczne ograniczenia nałożone na społeczeństwo, m.in. godzinę milicyjna, zakaz strajków i zgromadzeń, zawieszenie związków zawodowych i większości organizacji społecznych. Mówi się również, że stan wojenny złamał "Solidarność".
- Znamy najbardziej zdarzenia z Górnego Śląska, np. z kopalni Wujek. Jednak, w stanie wojennym protestowało 200 zakładów, a w 40 interweniowało wojsko. W kopalniach Ziemowit czy Piast górnicy zostali pod ziemią do 24 grudnia. Wtedy nie wiadomo było jak to się skończy - przypomniał Hlebowicz.
Jednym ze sposobów, w jaki IPN chce uczcić rocznicę wybuchu stanu wojennego jest film "Próba generalna". - Opowiada o zdarzeniach z 2 grudnia 1981 roku. Wojsko i milicja były już gotowe do wprowadzenia stanu, chciały się tylko sprawdzić. Wypróbowały metody pacyfikacji wobec 300 studentów z Wyższej Szkoły Pożarniczej w Warszawie - dodał Hlebowicz.
Dyrektor BEN w IPN-ie mówił też, że w całym kraju o godzinie 19.30 chętni będą mogli włączyć się w obchody rocznicy przez zapalenie "światła nadziei" w swoich oknach.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: W samo południe
Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski
Goście: Adam Hlebowicz (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 13.12.2018
Godzina emisji: 12.18
pz/ag
Adam Hlebowicz: zapal światło wolności w rocznicę stanu wojennego - Jedynka - polskieradio.pl