W piątkowych atakach na dwa pełne wiernych meczety w Christchurch zginęło 49 osób, a rannych zostało 48. 25 osób przebywa w szpitalu w stanie ciężkim. Był to najkrwawszy akt terrorystyczny w historii Nowej Zelandii. Sprawca został postawiony przed sądem i usłyszał zarzut morderstwa. Nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją i pozostanie w areszcie do 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się kolejna rozprawa.
Ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych dr Wojciech Szewko zwraca w radiowej Jedynce uwagę, że Brenton Tarrant planował, o czym pisze w swoim manifeście, dokonać zamachu gdzie indziej. - To był przypadek. Tu było mu z jakiegoś powodu wygodnie. Nowa Zelandia nigdy nie była przedmiotem aktu przemocy o tej skali, więc trudno mówić o tym, żeby służby tam były czujne, zwarte i gotowe jak w innych krajach, w których do zamachów dochodzi - podkreśla rozmówca Magdaleny Skajewskiej.
Dr Wojciech Szewko ocenia, że Brenton Tarrant na pewno będzie miał naśladowców. - Są ludzie, którzy uważają go za bohatera. To, co piszą na forach tam, gdzie zamieścił informację o zamachu zanim go dokonał świadczy o tym, że ma wielu zwolenników. To jest kolejny Breivik tyle tylko, że o ile w czasie kiedy Breivik dokonywał zamachu to ta problematyka była, chociażby dla nas, egzotyczna. To Skandynawia miała wówczas pierwszą falę uchodźców z Bliskiego Wschodu. Nasza część Europy tym nie żyła - ocenia.
Magdalena Skajewska w audycji "W samo południe" łączyła się także telefonicznie z dziennikarzem Tomaszem Gorazdowskim, który jest w Christchurch. Jakie nastroje panują wśród mieszkańców? Szok? Niedowierzanie? Strach? Gniew? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także "Europejskie Menu" Beaty Płomeckiej a w nim podsumowanie maratonu głosowań w Izbie Gmin w sprawie brexitu i europejskich przygotowaniach do przesunięcia daty wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.
W audycji także o wyborczej sobocie na Słowacji. Największe szanse na zwycięstwo ma Zuzana Čaputová - aktywistka i prawniczka, do niedawna mało rozpoznawalna wśród większości słowackich wyborców. Wizytówką Čaputovej jest zacięta walka z korupcją, a to po politycznym trzęsieniu ziemi, jakie wywołało przed rokiem morderstwo dziennikarza Jána Kuciaka, przyciąga wyborców jak magnes. Zwłaszcza że na jaw wychodzą kolejne niewygodne dla władzy informacje na temat okoliczności zabójstwa, z podsłuchiwaniem reportera włącznie. Rok po zabójstwie sprawa Kuciaka dalej nadwyręża zaufanie Słowaków do państwa i elit. O kandydatach na urząd słowackiego prezydenta w felietonie Adriana Bąka. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Tytuł audycji: W samo południe
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: dr Wojciech Szewko (ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych), Tomasz Gorazdowski (dziennikarz)
Data emisji: 16.03.2019
Godzina emisji: 12.22
kh
Sprawca zamachu w Nowej Zelandii będzie miał naśladowców? - Jedynka - polskieradio.pl