W poniedziałek na Krymie Władimir Putin uruchomił turbiny niemieckiego Siemensa w tamtejszej elektrociepłowni. Z kolei komisja Parlamentu Europejskiego omawiała tego samego dnia inny projekt rosyjsko-niemiecki czyli Nord Stream 2 i przyjęła dyrektywę gazową.
- Przyjęto właściwie nowelizację dyrektywy gazowej. To jest tak naprawdę pierwszy krok, jeśli chodzi o prace parlamentarne. Komisja przedsiębiorczości i energii zagłosowała za przyjęciem nowego prawa, teraz ta nowelizacja trafi na forum plenarne PE a także będzie musiała zostać zaakceptowana przez Radę Unii Europejskiej na poziomie ministrów – tłumaczył gość radiowej Jedynki.
- Ta dyrektywa w znowelizowanej formie będzie prawdziwą nowością - dodał.
Prowadzący spytał czy nowe prawo zablokuje budowę Nord Stream 2. - Niestety nie ma takich możliwości. Najprawdopodobniej wybudują ten gazociąg. Mówiąc o blokadzie Nord Stream 2 jest jeszcze aspekt duński. Dania nadal nie wydała zgody na prowadzenie rur tego gazociągu po swoich wodach terytorialnych, swojej wyłącznej strefie ekonomicznej a nawet zażądała trzeciego wariantu ułożenia Nord Stream 2. To może wydłużyć jego budowę nawet o trzy lata. Ostateczne losy zostały jednak dawno przypieczętowane i Nord Stream 2 powstanie - stwierdził Jakub Wiech.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: W samo południe
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Jakub Wiech (energetyka24.com)
Data emisji: 19.03.2019
Godzina emisji: 12.18
dcz/
Dania ostatnią nadzieją na zatrzymanie Nord Stream 2? Ekspert: może przedłużyć budowę - Jedynka - polskieradio.pl