Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Getta Warszawskiego podpisały umowę, na mocy której obie instytucje będą współpracowały na płaszczyznach edukacyjnych, wystawienniczych, naukowych oraz informacyjnych.
- Historia getta, jak i Polski, należy do historii świata. Jesteśmy częścią świata - nasza historia nie jest izolowana od światowej - mówił Marcin Urynowicz. Gość Jedynki dodał, że to ówczesne niemieckie władze III Rzeszy decydowały o życiu i śmierci.
Historyk przypomniał, że Polacy, chcąc nie chcąc, widzieli tragedię mas żydowskich - przeżyli traumę i są w nią uwikłani. - Dzisiejsze dyskusje polsko-żydowskie są wynikiem traumy żydowskiej i traumy polskiej. Nie możemy zapominać, że jako społeczność i naród zostaliśmy doświadczeni przez oba totalitaryzmy - mówił gość Jedynki.
Dr Marcin Urynowicz podkreślił, że po aryjskiej, czyli niemieckiej stronie, Polacy nie mogli bynajmniej czuć się wolni, występowali w roli niewolników, których w każdej chwili można było wziąć z ulicy, posłać do pracy, zabić.
Historyk zaznaczył także, że getto warszawskie było największe w całej okupowanej Europie. Przed wojną społeczność żydowska liczyła 350 tysięcy osób - byłą najliczniejsza w Europie, a druga na świecie. Do getta dołączono potem 100 tysięcy osób z okolic Warszawy. W getcie mogło być zatem w różnych momentach jego istnienia 450-500 tysięcy osób.
Dr Marcin Urynowicz dodał, że w Polsce mamy wiele miejsc, gdzie istniały getta zakładane przez Niemców, a często połowa ludności miasta była żydowska. - Choćby w Białymstoku połowa ludności - to ludność żydowska. I tam powinno być muzeum Żydów lub getta białostockiego - mówił historyk.
Mowa była także o tym, że w Polsce, jako jedynym kraju Europy pod okupacją hitlerowską, za pomoc Żydom groziła śmierć. Historia sprawiedliwych jest integralną częścią historii Polski i Żydów - podkreślił gość Jedynki.
Więcej w nagraniu.
Audycja: W samo południe
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marcin Urynowicz (IPN)
Data emisji: 17.04.2019
Godzina emisji: 12.23
agkm/ag
Historyk: dialog polsko-żydowski naznaczony jest traumą - Jedynka - polskieradio.pl