Gość Magdaleny Ogórek opowiadając o Janie Pawle II przypomniał, że gdy papież był na cmentarzu w Radzyminie - gdzie znajdują się groby polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami - powiedział: "Przecież wiecie, iż urodziłem się w 1920 roku, kiedy bolszewicy szli na Warszawę i wobec tego niosę dług wobec ich poświecenia i ofiary, bo zatrzymali ten najazd".
- O tym, że zaciągnął dług wielokrotnie mówił - zaznaczył dr Jarosław Szarek.
Szacunek dla przodków
Prezes IPN dodał, że Karol Wojtyła był doskonale wykształcony i znał dzieje Polski, polską historię i kulturę. - Wiedział, czemu Polska zawdzięcza swoje istnienie, że od tysiąca lat była częścią cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej. Na te 1000 lat dziejów Polski patrzył jak na coś, co go ukształtowało. Był temu wdzięczny - zaznaczył.
Dr Jarosław Szarek podkreślił, że dla papieża szczególnie ważne były dwa ostatnie wieki. - Czas rozbiorów, II wojny światowej, czasy po niej, gdy polska nie była wolna, kiedy nasi przodkowie zapłacili ogromną cenę za to, żeby Polska istniała. On do tego podchodził z ogromnym szacunkiem - tłumaczył.
Audycja: W samo południe
Prowadzi: Magdalena Ogórek
Gość: dr Jarosław Szarek (prezes Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 12.34
pkur/kh
Prezes IPN o św. Janie Pawle II: na dzieje Polski patrzył jak na coś, co go ukształtowało - Jedynka - polskieradio.pl