"Jeżeli uda się osiągnąć cele bez weta, to tym lepiej". Horała o negocjacjach dot. budżetu UE

Data publikacji: 10.12.2020 13:30
Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 13:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Marcin Horała
Marcin Horała, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
- Weto nie jest celem samym w sobie, jest tylko narzędziem, by osiągnąć zakładane przez nas cele. Jeżeli uda się te cele osiągnąć bez weta, to tym lepiej. Nie czyńmy z weta samej wartości, jakiegoś bożka - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Mateusz Morawiecki Bruksela 1200 PAP.jpg
Premier w Brukseli: chcemy rozdzielenia ochrony budżetu od kwestii praworządności

Antoni Trzmiel zapytał swojego rozmówce o kompromis, który pojawił się na stole negocjacyjnym przed szczytem UE. 


POSŁUCHAJ

10:01

Marcin Horała: weto nie jest celem samym w sobie., jest tylko narzędziem, by osiągnąć zakładane przez nas cele (W samo południe/Jedynka)

 

Wydatkowanie funduszy

Marcin Horała mówił, że propozycja Rady Europejskiej - a jej konkluzje wyznaczają ramy działań dla innych instytucji UE - jest zgodna z tym, co proponowała Polska i Węgry. - RE wskazuje, by ewentualne naruszenia praworządności i związane z tym wstrzymywanie funduszy interpretować bardzo konkretnie i ściśle. Jako nadużycia finansowe przy wydawaniu tych funduszy - korupcja, czy wydawanie funduszy na rzeczy, na które nie były przeznaczone - wskazał pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Polityk dodał, że środki unijne trzeba wydawać zgodnie z ich przeznaczeniem. - Na taką wersję możemy się zgodzić. To mieści się w ramach, które sobie zakreśliliśmy - zapewniał.

Prowadzący audycję Antoni Trzmiel przypomniał, że przedstawiciele Solidarnej Polski, w tym między innymi wiceminister Janusz Kowalski, mówią: "weto albo śmierć".

vel sęk 1200.jpg
Polska i Węgry przedstawiły warunki kompromisu dot. budżetu UE. Wiceszef MSZ zdradza szczegóły

"Weto to nie bożek"

- Z całym szacunkiem dla mojego kolegi wiceministra, ale myli środek z celem. Weto nie jest celem samym w sobie, jest tylko narzędziem, by osiągnąć zakładane przez nas cele. Jeżeli uda się te cele osiągnąć bez weta, to tym lepiej. Nie czyńmy z weta samej wartości, jakiegoś bożka - odparł. 

Horała tłumaczył, że Polska i Węgry zapowiedziały partnerom UE, że jeżeli będzie taka konieczność to weto zostanie użyte. - Ale tak jak mówi czasem stare przysłowie "czasem trzeba pokazać siłę, aby nie musieć jej używać" - dodał.

Na pytanie, czy Holandia zawetuje budżet protestując przeciwko rozwiązaniu wypracowanemu przez premierów Polski i Węgier z Angelą Merkel, stwierdził, że takie ryzyko istnie.

Działania Holandii

- Tłumaczyliśmy naszym kolegom z opozycji przez ostatnie tygodnie, że weto jest instrumentem przynależnym każdemu z państw członkowskich, które te państwa stosują albo zapowiadają, że w jakimś wariancie zastosują. Tego oczywiście nie wiemy - przyznał.

Poseł PiS zaznaczył jednocześnie, że jest za wcześnie, żeby odtrąbić sukces. - Mówimy tylko o pewnej propozycji, która w naszym mniemaniu jest dobra i akceptowalna, ale jeszcze musi być zaakceptowana. Mniemy nadzieję, że tak będzie - skwitował Marcin Horała.

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Antoni Trzmiel

GośćMarcin Horała (pełnomocnik rządu ds. budowy CPK)

Data emisji: 10.12.2020

Godz. emisji: 12.23

pkur

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.