W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.
Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział powrót do tej umowy, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. Według porozumienia Iran może wzbogacać uran do poziomu zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U235.
Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił z kolei, że Teheran nie będzie się stosował do zapisów umowy, dopóki Waszyngton nie zniesie nałożonych ponownie w 2018 roku sankcji.
Położenie Iranu
Według prof. Daniela Boćkowskiego, wiele zależy teraz od zbliżających się wyborów w Iranie. - To jest bardzo ważne, jaki układ się z tego wyłoni - zauważył ekspert.
Gość radiowej Jedynki wskazał również, że Iran jest już na bardzo zaawansowanym etapie swojego programu nuklearnego.
- Iran ma teraz zupełnie inny poziom negocjacyjny. To jest tak, jak było z Koreą Północną. Im mieli więcej zbudowanej technologii nuklearnej, tym byli twardsi w negocjacjach. Irańczycy też odrobili tę lekcję - podkreślił prof. Daniel Boćkowski.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Daniel Boćkowski
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 12.32
jp
Prof. Boćkowski: Unia Europejska może stać się negocjatorem między Stanami Zjednoczonymi a Iranem - Jedynka - polskieradio.pl