Kolejki, jakie tworzyły się w ostatnich dniach przed muzeami i galeriami sztuki, dowodzą, że Polacy są stęsknieni osobistego kontaktu z dziełami sztuki. Chociaż Noc Muzeów już za nami, wybór nadal jest szeroki - świadczy o tym m.in. aktualna oferta stołecznych muzeów.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Od 7 maja do 25 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie zwiedzający mogą zobaczyć wystawę "Różne spojrzenia". To malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii, jedyna w Polsce korporacyjna kolekcja dzieł sztuki dawnej. - Spoglądamy na XVII-wieczną Holandię, ale z różnych perspektyw. To nie jest część jakiejś wielkiej historii sztuki. Zależało nam, aby ze scen, które znajdują się w kolekcji, wydobyć opowieści - mówi Aleksandra Janiszewska, kuratorka wystawy.
Wybór, jakiego dokonano, pozwoli nam lepiej zrozumieć życie i okoliczności, w jakich przyszło żyć ludziom w XVII wieku. - Mamy sceny ze znachorami, które mówią nam o tym, że nie wszystkich było stać na wizytę u lekarza. Również mamy dużo pejzaży. Wiele z nich opowiada, z różnych perspektyw, o tej trudnej relacji z żywiołem, jakim był otwarty ocean, i z żeglugą - dodaje Aleksandra Janiszewska w rozmowie z Polskim Radiem.
YouTube/Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Warszawy
Od 12 maja do 3 października Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji". To rodzaj panoramy historycznej ukazującej relacje między człowiekiem, podporządkowującym sobie naturę, i zwierzętami, które znalazły się w mieście. - Tematem, który nas szczególnie zainteresował, były zwierzyńce, które wokół Warszawy funkcjonowały - wyjaśnia Lena Wicherkiewicz, kuratorka wystawy, i dodaje, że zwiedzający będą zaskoczeni, gdyż ekspozycja ma nietypowy charakter.
- Prezentujemy na niej różnego rodzaju eksponaty, czasem może niekojarzone muzealnie. Dużo wypreparowanych zwierząt, wyroby wykonane z ciał zwierząt, głównie związane z modą. Taka jest historia, taka też jest współczesność, chociaż coraz częściej mamy świadomość, że jesteśmy w stanie funkcjonować nieco inaczej - tłumaczy Lena Wicherkiewicz. Zwiedzający będą mogli zobaczyć również dokumenty i propozycje artystów dotyczące przekształcenia miasta w siedlisko międzygatunkowej wspólnoty.
YouTube/Muzeum Warszawy
Zobacz też:
Tytuł audycji: W samo południe
Prowadzący: Michał Montowski
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 12.38
mg
Gratka dla miłośników zwierząt i malarstwa. Muzea zapraszają zwiedzających - Jedynka - polskieradio.pl