W poniedziałek w Kajetanach rozpoczął się 3. Kongres "Zdrowie Polaków", na którym poruszane są najważniejsze kwestie dotyczące ochrony zdrowia i osiągnięć polskiej medycyny. W ramach Kongresu w formie hybrydowej odbędzie się 8 debat, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych oraz wykładów ekspertów z różnych dziedzin.
Organizatorem przedsięwzięcia jest prof. Henryk Skarżyński - światowej sławy otochirurg i działacz na rzecz profilaktyki zdrowotnej. - Jest to największe interdyscyplinarne spotkanie w tym roku. Są na nim przedstawiciele praktycznie wszystkich specjalności medycznych oraz wielu ekspertów z innych obszarów - sportu, kultury czy nauki - wyjaśnia profesor. - Wszyscy oni mówią o tym, co się składa na zdrowie publiczne, bo to nie tylko medycyna interwencyjna, ale także edukacja, a zwłaszcza edukacja społeczna.
- Bardzo nas cieszy, że przekazujemy optymistyczne informacje dotyczące możliwości współczesnej medycyny - podkreślił prof. Henryk Skarżyński. Dodał, że jest to "pozytywny sygnał dla społeczeństwa". Specjalista zaznaczył także, że o zdrowiu publicznym należy mówić wtedy, kiedy zarządzamy naszym zdrowiem, a nie tylko w czasie choroby.
"Skala COVID-19 przerosła nasze wyobrażenia"
Gość audycji skomentował także pandemię COVID-19 oraz jej skutki. - W wielu przypadkach to jest całkowicie nowa sytuacja, musieliśmy przestawić nasze myślenie - mówił. - Zdawaliśmy sobie sprawę z różnych schorzeń, które się przenoszą, z zakażeń, z epidemiologii pewnych chorób. Natomiast skala, która związana jest z COVID-19 przerosła wszystkie nasze wyobrażenia - dodał.
Czytaj także:
- Myślę, że w wielu przypadkach dzięki ofiarnej pracy, postawie i pewniej odwadze udało się zminimalizować skutki. Co nie oznacza, ze bez wsparcia i zrozumienia nas wszystkich jako społeczeństwa będziemy sobie radzić swobodnie - podkreślił.
Zaznaczył także, że należy mówić o edukacji społecznej, "żebyśmy jak najwięcej wiedzieli i wszyscy zmieniali swoje postępowania". - My dzisiaj przypominamy o całym szeregu rozwiązań, żeby pandemia nie przysłoniła nam tego obrazu i nie przesunęła ich na dalszy plan - dodał profesor. Podkreślił także, że "profilaktyka ratuje życie".
Zróżnicowana tematyka Kongresu
Jednak pandemia COVID-19 i jej długofalowe skutki - nie tylko medyczne - to nie jedyny temat, który zostanie poruszony podczas tegorocznego Kongresu. Zaproszeni eksperci pokażą także, jak nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do medycyny, zmieniając ją na lepsze. Specjaliści pochylą się także nad tematem sztucznej inteligencji i tego, czy i w jaki sposób może ona wspomóc naukowców w zakresie diagnostyki.
Dodatkowo, prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie z jakimi problemami psychicznymi współcześnie zmaga się społeczeństwo. Kolejnym ważnym zagadnieniem będzie jedna z najgroźniejszych chorób świata - otyłość, która według ekspertów może generować ponad 200 powikłań zdrowotnych, w tym cukrzycę typu drugiego, nadciśnienie tętnicze czy zawał mięśnia sercowego.
Podczas Kongresu eksperci porozmawiają także o działaniach władz ustawodawczych, wykonawczych i samorządowych na rzecz zdrowia Polaków, nauczaniu przed- i podyplomowym oraz o roli i miejscu instytutów resortu zdrowia w szeroko rozumianej ochronie zdrowia.
3. Kongres "Zdrowie Polaków" 2021 odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
Więcej w rozmowie.
Audycja: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość audycji: prof. Henryk Skarżyński (otochirurg)
Data emisji: 26.10.2021
Godzina emisji: 12.12
ng
"Zdrowie publiczne to przede wszystkim edukacja". Prof. Skarżyński o Kongresie "Zdrowie Polaków" - Jedynka - polskieradio.pl