Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 52 proc.
Zwiększył się odsetek osób, które otrzymały zero punktów
- Jak co roku, uczniowie mieli największy problem z matematyką. Przy czym po raz pierwszy widać wyraźną różnicę między dużymi a małymi miastami - powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik. - Ta różnica zazwyczaj wynosiła 10-11 pkt. proc. W tym roku skoczyła do 15 pkt. proc. Widać, że w tym roku w matematyce coś się zadziało. Duże miasta uciekły, jeśli chodzi o średni wynik, pozostałym - dodał.
Dyrektor CKE zwrócił uwagę, że w tym roku zwiększył się odsetek osób, które otrzymały zero punktów za wypracowanie z języka polskiego.
- W dwóch ubiegłych latach ten odsetek zer wynosił ok. 3-4 proc. W tym roku wrócił do tego, co było w latach 2019-2020 i wynosi ponad 7 proc. To jest dosyć istotna informacja dla szkół ponadpodstawowych, bo to może oznaczać, że część młodzieży, która do tych szkół w przyszłym roku trafi, może być nieco słabiej przygotowana - wskazał Smolik.
Egzamin ósmoklasisty 2024 - wyniki egzaminów z języków obcych
Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego, najczęściej wybieranego języka obcego (wybrało go 97,7 proc. uczniów) to 66 proc. punktów, z niemieckiego - 53 proc., z rosyjskiego - 79 proc., z francuskiego - 88 proc., z hiszpańskiego - 72 proc., a z włoskiego - 47 proc.
- Jeśli chodzi o język angielski - 21 proc. uczniów zdobyło od 0 do 30 proc. punktów, 36 proc. - uzyskało wynik w granicach 90-100 proc. Dla części uczniów osiągnięcie bardzo dobrego wyniku nie stanowi większego wyzwania. Część kończy ósmą klasę, posługując się językiem angielskim bardzo słabo - powiedział dyrektor CKE.
Jak podkreśliła Centralna Komisja Egzaminacyjna, to wyniki uczniów będących obywatelami Polski, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych. Nie uwzględniono w nich wyników ósmoklasistów, którzy zdawali egzamin w terminie dodatkowym w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym przeprowadzono 14-16 maja. Przystąpiło do niego ok. 220,9 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 11,3 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy. Średni wynik z egzaminu z języka polskiego uzyskany przez uczniów z Ukrainy to 49 proc., z matematyki - 38 proc., z języka angielskiego - 49 proc., z języka rosyjskiego - 91 proc.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak sprawdzić swój wynik?
Absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogą poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU https://ziu.gov.pl/. Logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, które uczniowie otrzymali w swoich szkołach. Po zalogowaniu uczniowie mogą poznać swoje wyniki zarówno ze zdawanych przedmiotów, jak i z poszczególnych zadań.
W środę otrzymają też zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Czytaj także:
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Audycja: W samo południe
Prowadzący: Karol Surówka
Materiał: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 3.07.2024
Godzina emisji: 12.15
Jedynka/IAR/PAP/kk/wmkor
Egzamin ósmoklasisty 2024 - CKE opublikowała wyniki. "W tym roku w matematyce coś się zadziało" - Jedynka - polskieradio.pl