Leków na receptę nie kupuj przez internet! "To igranie ze śmiercią"

Data publikacji: 13.02.2025 11:51
Ostatnia aktualizacja: 13.02.2025 12:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sprzedaż w internecie leków wydawanych na receptę jest w Polsce zakazana
Sprzedaż w internecie leków wydawanych na receptę jest w Polsce zakazana, Autor - Peerayot/shuterstock.com
Aż połowa z leków dostępnych w internecie jest sfałszowana - alarmuje główny inspektor farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. GIS szacuje się, że przemysł fałszywych leków generuje rocznie 200 mld zł. Z kolei koszty hospitalizacji spowodowane działaniem niepożądanym leków i ich przedawkowaniem wynoszą ok. 90 mln zł rocznie - to blisko 26 tys. hospitalizacji.

Leki na receptę można kupować wyłącznie w aptekach stacjonarnych. Wszystkie inne źródła są nielegalne i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia - podkreślają Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Komenda Główna Policji i Polska Agencja Antydopingowa.

Ruszyła kampania społeczna "Nie okradaj się ze zdrowia! Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie", której celem jest uświadomienie Polakom ryzyka związanego z kupowaniem leków z nieznanych źródeł.


POSŁUCHAJ

02:54

Leków na receptę nie kupuj przez internet! "To igranie ze śmiercią" (W samo południe/Jedynka)

 



Czytaj także:

Igranie ze śmiercią

Głównym kanałem dystrybucji podrobionych leków jest internet.

"Aż połowa leków dostępnych w internecie jest sfałszowanych" - alarmuje główny inspektor farmaceutyczny Łukasz PietrzakNajczęściej fałszowane są leki odchudzające, anaboliczne, antykoncepcyjne, a nawet preparaty stosowane w kardiologii i onkologii.

"Monitorujemy internet i wspólnie z policją zamykamy nielegalne składowiska leków. Skala problemu pokazuje jednak, że pacjenci wciąż nie zdają sobie sprawy, że kupowanie leków przez internet to igranie ze śmiercią" - podkreśla Pietrzak.

"Dlatego tak ważne jest, by edukować społeczeństwo o zagrożeniach związanych z nielegalnym obrotem leków" - wskazuje Tomasz Michułka, zastępca komendanta głównego policji.

Leki tylko z apteki

Leki na receptę można kupować wyłącznie w aptekach stacjonarnych (REJESTR APTEK). Tylko wówczas pacjenci zyskują gwarancję otrzymania dawki i postaci leku w pełni zgodnej ze wskazaniem lekarza oraz możliwość konsultacji z farmaceutą.

Sprzedaż w internecie leków wydawanych na receptę jest w Polsce zakazana. Online można jedynie zarezerwować lek i odebrać go osobiście w aptece stacjonarnej. 

Oferowane w internecie sfałszowane leki, pseudoleki i podobne środki nazywane "produktami kolekcjonerskimi" mogą być groźnie dla zdrowia i życia. Producenci i sprzedawcy dla uniknięcia odpowiedzialności karnej używają charakterystycznych zwrotów, np. produkt kolekcjonerski lub do badań.

Nawet jeśli produkt wygląda na oryginalny, nigdy nie ma pewności, czy jego zawartość też jest, albo czy data przydatności jest odpowiednia. To także mogą być leki z przemytu lub przechowywane w nieodpowiednich warunkach. 

Wiele stron internetowych prowadzących sprzedaż leków działa nielegalnie. Takie witryny należy zgłaszać organom lub instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne. 


Warto wiedzieć, że również odsprzedaż i nieodpłatne przekazywanie leków przez osoby prywatne np. pozostałości po zakończonej kuracji albo po zmarłych członkach rodziny, czy też pozyskanych w inny, nawet legalny sposób, jest przestępstwem.

Audycja: W samo południe

Prowadził:
 Karol Surówka

Materiał: Joanna Stankiewicz

Data emisji: 
12.02.2025

Godzina emisji:
 12.33

Jedynka/gov.pl/kk/kor

Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.