Agata Kulesza: Po "Róży" wszystko jest inne

Data publikacji: 26.03.2012 11:30
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 21:08
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kadr z filmu "Róża"
Kadr z filmu "Róża", Autor - mat.pras.

POSŁUCHAJ

Posłuchaj: Po "Róży" wszystko jej inne

Do niedawna, kiedy wypowiadała się na temat filmu "Róża", chciało jej się płakać. – Nie ma co ukrywać - to była bardzo emocjonalna rola – wyznaje aktorka na antenie Jedynki. - Róża była obecna w moim życiu przez pół roku. Była we mnie, ze mną. Mózgu nie da się wyłączyć

Agata Kulesza, odtwórczyni głównej roli w głośnym filmie Wojciecha Smarzowskiego przyznaje, że rola tytułowej Róży odcisnęła się na jej psychice. - Byłam troszkę rozdygotana, bo musiałam przerobić bardzo poważne tematy sama w sobie i snuć refleksje na temat spraw niewesołych – zwierza się. – Byłam lekko rozwichrowana, ale konstrukcję mam dosyć stabilną. Więc wszystko jest dobrze – dodaje.

Podkreśla, że to nie jest tak, że wchodzi w swoją postać i nagle absolutnie traci poczucie własnej osobowości. - Ja jestem stabilną konstrukcją, wiem, że jestem aktorką, wiem jak się nazywam, wiem, gdzie jest moje prawdziwe życie, realność, rzeczywistość – zaznacza. –  Natomiast, jeżeli mogę się czemuś oddać, jeżeli coś powoduje we mnie jakąś pasję, to się temu oddaję, bo pasja jest przyjemna – stwierdza Kulesza.

Aktorka potwierdza jednak, że biegnie za emocją, orgiastycznym uprawianiem zawodu, że potrafi się emocjonalnie rozharatać, tapla się w bólu, które bohaterki mogą odczuwać.

Podkreśla, że chodzi o to, aby to jej ewentualne taplanie się, przeżywanie działało na widza. – My aktorzy mamy taką cechę, że rzucamy się w swoje role i chcemy, żeby to było ważne nie tylko dla nas – tłumaczy.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(mb)  

Akcja filmu "Róża" rozgrywa się w latach 1945-46 na Mazurach, na terenie dawnego pogranicza polsko-pruskiego. To dramatyczna historia ludności mazurskiej po II wojnie światowej. Gwałty i okrucieństwa popełniane przez sowieckich i niemieckich żołnierzy zostały pokazane tu w sposób naturalistyczny. Jest to także obraz przymusowej i bezwzględnej polonizacji.
Film Smarzowskiego to jednocześnie opowieść o miłości, pomiędzy byłym AK-owcem Tadeuszem i Różą - kobietą Mazurką, której mąż, oficer niemiecki, zginął na wojnie. Główne role grają Marcin Dorociński i Agata Kulesza, których kreacje wzbudziły pochwały ze strony krytyków filmowych, podobnie jak sam film.

Kulturalna Jedynka
Kulturalna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.