Kryzys migracyjny a spory w Berlinie. "Niemiecka wizja UE nie miała konkurencji"

Data publikacji: 13.11.2015 19:27
Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Angela Merkel podczas szczytu UE-Afryka na Malcie
Angela Merkel podczas szczytu UE-Afryka na Malcie, Autor - PAP/EPA/ARMANDO BABANI

POSŁUCHAJ

Beata Płomecka i Maciej Jastrzębski o wojnie Europy z terroryzmem, a także Jarosław Kuisz o roli Niemiec w UE (Jedynka/Więcej Świata: od Wschodu do Zachodu)

Ministrowie spraw wewnętrznych i finansów Niemiec nawołują do spowalniania lub powstrzymania napływu migrantów. Utrzymanie kontroli granicznych oznacza, że kanclerz Angela Merkel ugięła się pod presją. Czy UE traci główną siłę powodującą integrację i otwartość Wspólnoty?

Jarosław Kuisz z Kultury Liberalnej tłumaczył, że Angela Merkel musi szukać równowagi pomiędzy swoimi deklaracjami dotyczącymi przyjmowania uchodźców, a tym jak wyglądają codzienne możliwości absorpcji tych osób, które cały czas napływają. Zdaniem gościa Jedynki, Niemcy nieprzypadkowo stały się motorem napędowym Unii Europejskiej.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

- W ostatnich latach niemiecka wizja UE była dominująca, ale nie miała konkurencji - przekonywał ekspert. - Popularność Angeli Merkel wzięła się z tego, że pozostali politycy abdykowali, byli zajęci swoimi sprawami - podkreślił.

Kuisz dodał, że kanclerz Niemiec angażowała się we wszystkie kryzysy, z którymi inni nie chcieli mieć styczności. - Większość państw europejskich w wielu kwestiach po prostu umyła ręce - zaznaczył.

Czy wojna z terroryzmem zmienia Europę, czy tylko Rosja wpadła we własne sidła zaczynając operację w Syrii? O tym mówili w audycji korespondenci Polskiego Radia: Beata Płomecka z Brukseli i Maciej Jastrzębski z Moskwy.

Tytuł audycji: Od Wschodu do Zachodu

Gość: Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna)

Data emisji: 13.11.2015

Godzina emisji: 18.14

mr/asz

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.