Henryk IV Probus, książę-poeta z ambicjami

Data publikacji: 26.06.2016 19:00
Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 10:01
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Henryk IV w Codex Manesse
Henryk IV w Codex Manesse, Autor - Wikipedia/Public Domain

POSŁUCHAJ

Henryk IV Probus, książę poeta z ambicjami (Polscy władcy i królowie/Jedynka)

Władca niejednoznacznie oceniany przez historyków. Według niektórych – człowiek prawy, według innych – podstępny, sprzyjający Niemcom.

Henryk IV Probus został wcześnie osierocony. Początkowo był wychowywany przez stryja, później zaś został oddany pod opiekę czeskiego króla Przemysła Ottokara II. - Ówczesna Praga to nie tylko centrum polityczne, ale i cywilizacyjne. Dwór praski to centrum kultury rycerskiej na skalę europejską. Henryk IV był miłośnikiem poezji rycerskiej, być może sam pisał. Mówiono o nim "książę-poeta" - opowiada prof. Tomasz Jurek.

Na tronie krakowskim zasiadał zaledwie przez 2 lata i został prawdopodobnie otruty w wieku 32-33 lat w roku 1290. - Pozostawił testament. Bardzo ciekawy dokument, który całkowicie zaprzeczył wszystkiemu, co Henryk Probus dokonywał za swojego życia. Całe życie walczył z biskupem i odmawiał kościołowi przywilejów. Na łożu śmierci wystawił wielki przywilej, który właściwie z dóbr kościelnych czynił oddzielne księstwo biskupie w Nysie. Całe życie walczył również z księciem wielkopolskim Przemysłem, który wydawał mu się głównym rywalem w wyścigu do korony. W testamencie zapisał mu Kraków - przypomina prof. Tomasz Jurek. Jak dokument interpretują historycy? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Tytuł audycji: Polscy władcy i królowie z cyklu "Eureka"

Goście: prof. Tomasz Jurek (mediewista, Instytut Historii PAN)

Data emisji: 26.06.2016

Godzina emisji: 15.11

gs/mc

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.