Wzrasta cena gruntów, ale także ilość sprzedanej ziemi

Data publikacji: 10.11.2011 06:00
Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 06:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
, Autor - fot. SXC

POSŁUCHAJ

Wzrasta sprzedaż gruntów

Ziemia najdroższa jest w Kujawsko-Pomorskiem, najtańsza – w Lubelskiem. Sprzedaż wzrasta jednak właśnie tam, gdzie ceny są najwyższe: tam przygotowano najciekawszą ofertę.

Średnia cena gruntów rolnych z państwowych zasobów, którymi dysponuje Agencja Nieruchomości Rolnych, w III kwartale 2011 roku wyniosła 17 114 złotych za jeden hektar i była wyższa niż w III kwartale roku minionego o 2070 złotych, czyli o 13,8 proc. Jak podkreśla Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, wzrost cen nastąpił mimo zwiększonej podaży ziemi na rynku, której towarzyszyła też większa sprzedaż. – Przez trzy kwartały roku 2011 sprzedaliśmy prawie 90 000 hektarów, czyli o 26 000  więcej niż w roku ubiegłym o tej samej porze. Jest to również więcej niż w drugim kwartale tego roku, jeżeli wziąć pod uwagę sprzedaż kwartalną. W planach na listopad mamy do sprzedaży około 20 000 hektarów, tak więc sprzedaż idzie całkiem dobrze.

Najwyższe ceny uzyskano w województwie kujawsko-pomorskim, średnio 25 400 zł za ha, a najniższe – w województwie lubelskim – jedenaście tysięcy złotych. W Kujawsko-Pomorskiem największy popyt był na działki średniej wielkości – wyjaśnia Ryszard Kołodziejczyk, rzecznik tamtejszego terenowego oddziału Agencji, z siedzibą w Bydgoszczy.

– Dużym powodzeniem cieszą się działki o powierzchni od 10 do 15 hektarów. Najmniejszym – bardzo małe działki, od poniżej hektara do dwóch. W skali województwa najniższe ceny odnotowywane są na północy województwa, najwyższe – na południu. Kujawy, Czarne Kujawy cieszą się największym zainteresowaniem. Prawdopodobnie wiąże się to z jakością i klasą gleb, które się tam znajdują.

Zdaniem Tomasza Nawrockiego wysoka średnia cena gruntów dla całego kraju jest w dużej mierze następstwem zwiększenia oferty w tych województwach, w których ziemia uprawna zawsze była droga.

– Wystawiamy do sprzedaży i sprzedajemy więcej gruntów tam, gdzie ceny tradycyjnie były wysokie, czyli w województwie kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Wiele sprzedajemy także w województwach opolskim, śląskim i dolnośląskim. Tam również ceny zazwyczaj były wyższe.

Jak wspomniano, więcej ziemi sprzedał między innymi oddział Agencji Nieruchomości Rolnych w Kujawsko-Pomorskiem. Ryszard Kołodziejczyk przyznaje, że jest to efekt poszerzenia oferty.

– 4150 hektarów – taki  jest poziom sprzedaży na ten rok. W zeszłym roku sprzedaliśmy około 3,5 tysiąca hektarów. Sprzedaż rośnie, ale wynika to także z tego, że nasze służby starają się rozszerzać ofertę. Przygotowujemy do sprzedaży zdecydowanie większą ilość gruntów.

W ocenie Tomasza Nawrockiego wzrost popytu i towarzyszący mu wzrost cen jest spowodowany między innymi tym, że jeszcze tylko przez niespełna dwa lata rolnicy będą mogli korzystać z tańszych kredytów przy zakupie ziemi.

– Do końca 2013 roku rolnicy, którzy powiększają gospodarstwa rodzinne, mogą korzystać zarówno z kredytów preferencyjnych, jak i z możliwości rozłożenia płatności na raty oraz z preferencyjnego oprocentowania.

Kolejną przyczyną wzrostu cen jest nadchodząca chwila zakończenia okresu przejściowego, po upływie którego ziemię, bez ograniczeń, będą mogli kupować cudzoziemcy. Liberalizacja przepisów nastąpi w roku 2016.

Według stanu na koniec września 2011 roku w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostaje około dwóch milionów hektarów, z czego półtora miliona, czyli siedemdziesiąt pięć procent powierzchni zasobu pozostaje w dzierżawie.

Audycję przygotował Dariusz Kwiatkowski.

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.