Zasiłek macierzyński z KRUS

Data publikacji: 24.10.2013 13:17
Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 13:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
, Autor - East News/Glow Images

POSŁUCHAJ

Zasiłek macierzyński z KRUS

Zmiany w zasiłku macierzyńskim, które nastąpiły z dniem 01.09.2013 r.


Już od prawie 2 miesięcy, od 1 września tego roku, poszerzył się krąg osób, którym przysługuje zasiłek macierzyński z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To efekt znowelizowania ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

- Jakie zmiany, dotyczące otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, nastąpiły po 1 września 2013 roku?


Ewa Jaworska-Spicak z Centrali KRUS: Zmieniło się całkowicie brzmienie przepisu artykułu 15, dotyczącego przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu rolnikowi domownikowi. Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu z tytułu urodzenia dziecka.
Zmiana dotyczy przyjęcia dziecka na wychowanie w wieku do 7 roku życia, było do 1 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, jeżeli w tym czasie został złożony do sądu wniosek o przysposobienie dziecka.
Druga zmiana: po raz pierwszy prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywa ubezpieczony z tytułu przyjęciu dziecka w wieku do 7 roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. W ten sposób ustawodawca dostosował zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego do zasad obowiązujących w systemie powszechnym.

- Jaka jest wysokość zasiłku?


Ewa Jaworska-Spicak: Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 4-krotnej emerytury podstawowej obowiązującej w dniu urodzenia dziecka. Obecnie emerytura podstawowa wynosi 831,15 zł co mnożąc przez 4 da kwotę zasiłku.

- Jakie dokumenty trzeba złożyć starając się o zasiłek?


Ewa Jaworska-Spicak
: Przede wszystkim akt urodzenia dziecka, a jeżeli chodzi o zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, istotne jest przedłożenie zaświadczenia z sądu o złożonym wniosku o przysposobienie dziecka. Tam będzie podana data złożenia wniosku do sądu, co jest istotne przy rozpatrywaniu prawa.

- A czy osoby, które przed 1 września 2013 roku złożyły wniosek o zasiłek z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie i otrzymały decyzję odmowną, mogą starać się ponownie o otrzymanie zasiłku?


Ewa Jaworska-Spicak: Tak. Ci ubezpieczeni, którzy otrzymali decyzję odmawiającą prawa do zasiłku z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, bo w dacie złożenia wniosku do sądu o przysposobienie dziecko miało już ponad 1 rok życia lub w ogóle nie złożyli wniosku dlatego, że KRUS poinformował, iż z tytułu przyjęcia dziecka w ramach rodziny zastępczej zasiłek nie przysługuje, mogą ponownie złożyć wniosek o rozpatrzenie prawa do zasiłku macierzyńskiego w jednostce organizacyjnej KRUS.

- Wróćmy do kwestii wsparcia przy narodzinach dziecka. Co w sytuacji, gdy matka dziecka ma zasiłek pochodzący z systemu ubezpieczeń powszechnych z racji wykonywanej pracy, natomiast ojciec dziecka jest rolnikiem ubezpieczonym w KRUS? Czy mogą otrzymać dwa zasiłki?


Ewa Jaworska-Spicak
: Tak, będą dwa zasiłki. Małżonka rolnika otrzyma z tytułu zatrudnienia, a ubezpieczony rolnik (musi być ubezpieczony w dniu urodzenia dziecka) składa wniosek, dołącza skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Dlatego, że w systemie ubezpieczenia społecznego rolników także ubezpieczony rolnik, mężczyzna, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Rozmawiał Dariusz Kwiatkowski

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.