Wojny, klimat, poligamia? Co zniszczyło cywilizację Majów

Data publikacji: 09.03.2016 11:35
Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 22:37
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
- Półwysep Jukatan w IX i X wieku nawiedziły okresy katastrofalnej suszy, a bardzo intensywna  gospodarka rolna Majów doprowadziła do zaniku lasów. Doszły do tego gwałtowne wojny - tłumaczył dr Andrzej Krasnowolski
- Półwysep Jukatan w IX i X wieku nawiedziły okresy katastrofalnej suszy, a bardzo intensywna gospodarka rolna Majów doprowadziła do zaniku lasów. Doszły do tego gwałtowne wojny - tłumaczył dr Andrzej Krasnowolski, Autor - ProtoplasmaKid/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

POSŁUCHAJ

Dr Andrzej Krasnowolski o upadku cywilizacji Majów (Eureka/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Prof. Kazimierz Wiatr o Prometeuszu (Eureka/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Prof. Tadeusz Lesiak o mezonie pięknym (Eureka/Jedynka)

- Istnieją dowody eksterminacji, miasta Majów walczyły między sobą jak w dawnej Grecji. Potrafiono wymordować elitę danej społeczności. Musiało to zachwiać równowagą życia - mówił w Jedynce dr Andrzej Krasnowolski.

Cywilizacja Majów była jedną z największych w historii ludzkości. Szacuje się, że w okresie pełnej świetności liczba ludność państwa wynosiła 19 mln. Dla porównania - w okresie, gdy Mieszko I przyjmował chrzest ludność Polski liczyła 1 mln osób, a państwa Franków w okresie Karola Wielkiego około 3 mln.

Jednak około 850 roku, po latach świetności Majowie zaczęli opuszczać swoje miasta. W ciągu 200 lat zniknęła jedna z najlepiej rozwiniętych cywilizacji świata. Dlaczego? Teorii na ten temat było wiele. Jedną z dominujących obecnie jest ta o wielkiej suszy, na którą wskazują badacze z uniwersytetów w Cambridge, Pensylwanii i Teksasu.

Czy była to główna przyczyna upadku tej wielkiej cywilizacji, a może należy do tych informacji podchodzić jak do nowości o potworze z Loch Ness? Jaki wpływ na ostateczny upadek cywilizacji Majów miał najazd Hiszpanów w XVI wieku oraz mogła się do tego przczynić poligamia? O tym w nagraniu audycji. 

W audycji również o najpotężniejszym polskim superkomputerze oraz o kroku ludzkości do rewolucji w poznawaniu świata.

Tytuł audycji: Eureka

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 20.28

tj/asz

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.