Jak wynika z odtajnionych protokołów Komitetu Noblowskiego - co wyjaśnił zmarły w lipcu tego roku popularyzator nauki prof. Józef Hurwic - w 1902 roku kandydaturę Marii Skłodowskiej-Curie zgłoszono po raz kolejny. Również bez powodzenia.
Rok później grupa członków paryskiej Akademii Nauk zaproponowała, by nagrodzić Henri Becquerela i Piotra Curie, z niezrozumiałych powodów pomijając Marię. Ostatecznie w 1903 roku Nobla z fizyki, otrzymała trójka naukowców: Skłodowska-Curie, Curie i Becquerel.
7 listopada 1911 roku Szwedzka Akademia Nauk przyznała Marii drugą, tym razem samodzielną nagrodę Nobla z chemii.
- W 1903 roku kobiety były traktowane troszkę inaczej. Wydawało się bardzo wielu ludziom - także członkom Komitetu Noblowskiego - że kobiety w nauce nie mają swojego miejsca - wyjaśnił w audycji "Eureka" fizyk, popularyzator nauki prof. Andrzej Kajetan-Wróblewski.
Wysłuchaj całej audycji, w której dyskutowaliśmy także o tegorocznych noblistach i ich pracy.
Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology został wyróżniony Noblem medycznym za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii. Z kolei David Thouless, Duncan Haldane i Michael Kosterlitz otrzymali Nobla z fizyki za teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii.
A czy jakiś Polak ma szansę na Nobla?
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Kajetan-Wróblewski (fizyk, popularyzator nauki)
Data emisji: 4.10.2016
Godzina emisji: 19.10
kk/mg
Maria Skłodowska-Curie mogła otrzymać Nobla kilka lat wcześniej? - Jedynka - polskieradio.pl