Związki ze stołeczną uczelnią mają ośrodki badawcze, jak nowoczesne i imponujące Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach; małe stacje terenowe, jak ta w Urwitałcie na Mazurach a także ośrodki wczasowe, jak w nadmorskim Łukęcinie.
A także małe miasteczka, które nie mają, co prawda, uniwersyteckiego ośrodka badawczego, ale w przeszłości były związane z UW poprzez sławnych uczonych i pielęgnują tę pamięć. W "Historii z Indeksem w tle" opowieść o jednym z nich - o wielkopolskim Zagórowie.
- Patronami zagórowskiej szkoły są bracia Kostaneccy. Ród, który w życiu naukowym naszych ziem odegrał wybitną rolę, w życiu naukowym XIX i XX wieku. Bracia urodzili się nieopodal Zagórowa - wyjaśnił historyk Uniwersytetu Warszawskiego dr Robert Gawkowski.
Wskazał, że Antoni Kostanecki w latach 1917-1919 przewodził UW, zaś parę lat wcześniej profesor medycyny Kazimierz Kostanecki był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Kostanecki, chemik, był p.o. rektora we szwajcarskim Fryburgu.
Wysłuchaj całej audycji, z której można się więcej dowiedzieć o Zagórowie i jego związkach z Uniwersytetem Warszawskim. A czym są Dni Patriotów?
Uniwersytet Warszawski obchodzi w tym roku 200-lecie powstania. Polskie Radio patronuje jubileuszowi.
Tytuł audycji: "Historia z indeksem w tle" w paśmie Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: Marek Kujawa (dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie), Łukasz Parus (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Zagórów, jeden z inicjatorów Dni Patronów), dr Robert Gawkowski (historyk UW)
Data emisji: 8.11.2016
Godzina emisji: 19.09
kk
Dlaczego w historii Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się Zagórów? - Jedynka - polskieradio.pl