Pulsujące obiekty jak linijka na niebie. Przełomowe odkrycie Polaków

Data publikacji: 12.07.2017 21:06
Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Gwiazdy pulsujące to niezwykle ważne obiekty współczesnej astrofizyki. Służą astronomom do pomiarów odległości we Wszechświecie oraz pozwalają badać ewolucję i wnętrze gwiazd
Gwiazdy pulsujące to niezwykle ważne obiekty współczesnej astrofizyki. Służą astronomom do pomiarów odległości we Wszechświecie oraz pozwalają badać ewolucję i wnętrze gwiazd, Autor - Denis Belitsky / Shutterstock

POSŁUCHAJ

Gorętsze niż Słońce. Polacy odkryli nową klasę gwiazd (Eureka/ Jedynka)

- Wygląda na to, że gwiazdy zmienne pulsujące są rzadkie i dość egzotyczne. Dla astronomów są wzorcami światła, więc umożliwiają pomiar odległości we Wszechświecie - mówi prof. Andrzej Udalski, kierownik projektu OGLE.

Astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nową klasę gwiazd zmiennych pulsujących, które są obiektami znacznie gorętszymi od Słońca. Ich niezwykłą cechą jest ogromna zmiana parametrów fizycznych zachodząca w ciągu zaledwie około pół godziny. Bardzo szybko kurczą się i powiększają. Z samym tematem związanych jest wiele pytań, na które naukowcy nie potrafią jeszcze odpowiedzieć.

- Wiadomo na pewno, że pojedyncza gwiazda nie jest w stanie tak wyewoluować i znaleźć się w takim stanie. Możliwe, że tego typu gwiazdy powstają na skutek złączenia się układów podwójnych, czyli połączenia dwóch gwiazd - opowiada prof. Andrzej Udalski.

O tym, dlaczego odkrycie polskich naukowców jest przełomowe, mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Tytuł audycji: Eureka

Gość: prof. Andrzej Udalski (kierownik projektu OGLE, astronom)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.