Tam, gdzie nauka i przemysł podają sobie rękę

Data publikacji: 19.07.2017 00:48
Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:09
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Program Inteligentny Rozwój daje szanse przedsiębiorstwom inwestującym w innowacyjne projekty w średnich miastach.
Program Inteligentny Rozwój daje szanse przedsiębiorstwom inwestującym w innowacyjne projekty w średnich miastach., Autor - science photo / Shutterstock

POSŁUCHAJ

Współpraca nauki i przemysłu we wdrażaniu nowych rozwiązań (Eureka/Jedynka)

- Pomoc finansowa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest najlepszym sposobem na to, by osiągnąć postęp w nauce, bo firmy musiałyby wyłożyć pieniądze z własnych środków lub za pomocą kredytów, co byłoby trudne - mówi dr hab. Aleksandra Kolano-Burian, profesor w Instytucie Metali Nieżelaznych.

Dzięki konkursom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udało się dofinansować m.in. projekty nano dławika, swoistego "odkurzacza", usuwającego zakłócenia w sieci elektroenergetycznej i spągoładowarki, pojazdu kopalnianego, zwiększającego bezpieczeństwo pracy. Obecnie trwa nabór do kolejnego konkursu w programie regionalne agendy naukowo-badawcze.

- Zależało nam na opracowaniu rozwiązań, które poprawią zarówno żywotność maszyn i urządzeń energetycznych poprzez wyeliminowanie negatywnych skutków. Dodatkowo będziemy starali się zredukować czynnik hałasu, co też jest bardzo istotne. Nie wyobrażam sobie realizacji takiego przedsięwzięcia w pojedynkę, dlatego stworzenie konsorcjum i zdobycie dofinansowanie są kluczowe w jego realizacji - opowiada zwyciężczyni zeszłorocznej edycji konkursu, dr hab. Aleksandra Kolano-Burian.

Jakie projekty mają szanse na dofinansowanie? Co dotychczas udało się odkryć dzięki projektom NCBR? Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała w ramach cyklu sponsorowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Tytuł audycji: Eureka

Goście: Anna Ostapczuk (dyrektor Działu Zarządzania Programami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), dr hab. Aleksandra Kolano-Burian (profesor w Instytucie Metali Nieżelaznych), dr inż. Małgorzata Malec (dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/zi

Kulturalna Jedynka
Kulturalna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.