Nie jesteśmy sami w kosmosie?

Data publikacji: 04.08.2017 22:34
Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 12:35
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W 1977 r. dokonano najbardziej tajemniczego odkrycia w ramach programu SETI - poszukiwania cywilizacji pozaziemskiej - był to tzw. Sygnał Wow! Odebrał go dr Jerry Ehman z radioteleskopu Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Trwał 72 sekundy. Nigdy się nie powtórzył. Do dziś nie udało się ustalić, skąd tak naprawdę ten radiowy sygnał pochodził
W 1977 r. dokonano najbardziej tajemniczego odkrycia w ramach programu SETI - poszukiwania cywilizacji pozaziemskiej - był to tzw. Sygnał Wow! Odebrał go dr Jerry Ehman z radioteleskopu Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Trwał 72 sekundy. Nigdy się nie powtórzył. Do dziś nie udało się ustalić, skąd tak naprawdę ten radiowy sygnał pochodził, Autor - Pavel Chagochkin/ Shutterstock

POSŁUCHAJ

Czy kiedykolwiek odkryjemy życie pozaziemskie? (Eureka/ Jedynka)

- W historii obserwacji radioastronomicznych było kilka takich momentów, gdy wydawało się, że coś się nagrało, ale jak się okazało, były to sygnały pochodzenia ziemskiego - mówi Tomasz Kokowski, informatyk.

Poszukiwacze życia pozaziemskiego skupiają się na przeszukiwaniu fal radiowych, choć zdaniem niektórych obce cywilizacje do komunikacji mogą wykorzystywać również światło i lasery. Dotychczas naukowcom nie udało się udowodnić, by tego typu pomysły miały potwierdzenie w faktach i by ktokolwiek próbował się z nami skontaktować tą drogą.

- Gdy w 1992 roku NASA oficjalnie odcięła się od poszukiwań cywilizacji pozaziemskich przez 5 lat panował okres zastoju i osoby zainteresowane tematem nie wiedziały, co należy zrobić. W tym czasie narodziła się inicjatywa Towarzystwa Planetarnego, istniejącej do dziś organizacji pozarządowej, skupiającej profesjonalistów, to NASA odkurzyła istniejący już wcześniej termin, jakim jest astrobiologia - opowiada wieloletni koordynator programu SETI w Polsce.

Co naukowcom udało się ustalić? Jaka jest nasza wiedza na temat obcego życia? Kim są "obcy na Ziemi" i gdzie ich można znaleźć? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Eureka

Gość: Tomasz Kokowski (informatyk, wieloletni koordynator programu SETI w Polsce)

Data emisji: 4.08.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.