29 września 1938 roku miał miejsce tzw. układ monachijski, na którego mocy i za przyzwoleniem Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch - Niemcy zajęli Sudety. Czechosłowacja została przekształcona w zależną od Hitlera Republikę Czecho-Słowacji. 14 marca 1939 secesję ogłosiła Słowacja, a dwa dni później utworzony został Protektorat Czech i Moraw. Nadal funkcjonował ten sam rząd i prezydent, którym był Emil Hacha.
Wielkie zakłady Skody, w których produkowano czołgi, artylerię i amunicję stanowiły istotną rolę dla machiny wojennej III Rzeszy. Jak wyglądała polityka, kiedy Hitler przejął władzę nad Protektoratem Czech i Moraw? - Naziści mieli poczucie, że włączają Czechów do niemieckiego obszaru, nie naruszano więc praw III Rzeszy i rozbudowano prawa seniorów. Niemcy wprowadzili także kolonie letnie w Protektoracie - mówi historyk Andrzej Krawczyk.
Jak bardzo podstępnym dyktatorem w walce o pozyskanie czeskiego terytorium był Adolf Hitler? Jak zachował się czeski wówczas prezydent - Emil Hacha na wieść, że Czechosłowacja będzie okupywana? W czym przjejawiał się terror ze strony Hitlera w stosunku do czeskiego społeczeństwa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: Andrzej Krawczyk (historyk, dyplomata)
Data emisji: 6.03.2019
Godzina emisji: 19.07
K.A
Protektorat Czech i Moraw w rękach podstępnego Hitlera - Jedynka - polskieradio.pl