Sieci neuronowe naśladują ludzki mózg

Data publikacji: 21.03.2019 19:05
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 15:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Seanbatty/pixabay

POSŁUCHAJ

Sieci neuronowe jeszcze nieudolnie naśladują ludzki mózg (Wieczór odkrywców/Jedynka)

Ludzki mózg to ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie - składa się z ponad 86 miliardów komórek, a każda z nich może mieć nawet kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. 

To niewyobrażalna komplikacja, a mimo to naukowcy od wielu lat zajmują się budową sieci neuronowych, czyli systemów, które mają naśladować funkcjonowanie mózgu - przynajmniej w niektórych jego aspektach.

Doktor Robert Pałuba zwraca uwagę, że przełom technologiczny sprawił, iż naukowcy mogą konstruować rózne model, a kilkadziesiąt lat temu dysponowali jedynie maszynami elektryczno-mechanicznymi. - Z jednej strony można śmiać się z tego, z drugiej to były podwaliny pod to, co obserwujemy dzisiaj - zauważa uczony.

O tym, jak trudne zadanie stoi przed nauka niech  swiadczy fakt, że aby zamodelować jeden neuron, a mamy ich 86 miliardów, trzeba użyć ponad 30 tysięcy równań różniczkowych, a dla dostrojenia modelu trzeba wyznaczyć 20 tysięcy parametrów. A to i tak jedynie uproszczenie.

Dlaczego sieci neuronowe są ważne - nie tylko dla naukowców, ale i dla gospodarki, do czego takie modele mogą być zastosowane, co potrafią już dzisiaj i gdzie znajdują zastosowanie? Jaka jest szansa na skonstruowanie sztucznego mózgu w stu procentach naśladującego ludzki mózg?

Posłuchaj całej audycji.

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Gość: dr Robert Pałuba (absolwentem UW i Uniwersytetu w Paryżu, matematyk ze start-upu TensorFlight)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.