- Wawelska kolekcja powstała przez przypadek, ale to był ogromny dar, który Wawel otrzymał w 1966 roku. Wcześniej na Wawelu nie było porcelany miśnieńskiej. We wspomnianym roku Wawel otrzymał 150 sztuk wyjątkowej klasy wczesnych, znakomitych przedmiotów, które stanowiły część kolekcji Tadeusza Wierzejskiego, wybitnego kolekcjonera i znawcy porcelany - mówiła Dorota Gabryś z Zamku Królewskiego.
Król August II Mocny był jednym z najsłynniejszych w swoich czasach kolekcjonerem porcelany. W 1971 roku został sporządzony inwentarz jego kolekcji, w który zawarto ok. 20 tysięcy przedmiotów, głównie dalekowschodnich. - On zbierał tą porcelanę, wymyślił zbudowanie, czy też urządzenie Pałacu Japońskiego porcelaną i dzięki tej rządy poszukiwał porcelany stale - dodała kurator.
Co możemy podziwiać w wawelskiej kolekcji? - Na pewno jesteśmy bardzo dumni z ogromnego zespołu serwisów herbowych. Wielką wartość ma zespół naczyń malowanych na wzór dekoracji dalekowschodniej. To były dekoracje, które były zlecane przez króla. Właśnie te dalekowschodnie naczynia zbierał w swoim Pałacu Japońskim - stwierdziła Dorota Gabryś.
Wystawie "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego" na Wawelu patronuje Polskie Radio.
Gdzie jeszcze możemy zobaczyć zbiory kolekcji porcelany miśnieńskiej? Do kiedy potrwa wystawa?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Gość: kurator Dorota Gabryś (Zamek Królewski na Wawelu)
Data emisji: 17.09.2019 r.
Godzina emisji: 19.07
ans
Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu - Jedynka - polskieradio.pl