Św. Bernard z Clairvaux - autor reguły zakonnej Templariuszy

Data publikacji: 13.12.2019 20:05
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 21:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne, Autor - Shutterstock/OSORIOartist

POSŁUCHAJ

Św. Bernard z Clairvaux to jedna z wybijających się postaci XII-wiecznej Europy. Filozof, uczony, wpływowy teolog powstałego wówczas zakonu Cystersów, a także doradca książąt, biskupów i papieży. Uchodzi za inicjatora II krucjaty oraz za autora reguły zakonnej Templariuszy. To dzięki niemu rozwinął się kult maryjny, a zakon Cystersów zyskał kilkadziesiąt nowych opactw.

Właśnie ukazała się po polsku praca znakomitego francuskiego historyka - Pierre’a Aube na temat św. Bernarda z Clairvaux. O tej nietuzinkowej postaci rozmawialiśmy z prof. Markiem Barańskim - mediewistą, redaktorem naukowym książki.

Dlaczego św. Bernard wzbudzał respekt? - Myślę, że to cechy charakteru. Był osobą charyzmatyczną, umiał wspaniale mówić, a poza tym miał wizję tego jak powinno wyglądać chrześcijaństwo, klasztor, ale nie tylko.  Bardzo mocno poparł II wyprawę krzyżową i on w dużej mierze ją zorganizował. Dzięki niemu, mam wrażenie, brali udział król Anglii, król Francji i król Niemiec - mówił prof. Marek Barański. 

Kult Maryjny 

To dzięki św. Bernardowi z Clairvaux rozwinął się Kult Maryjny. - Kult Maryjny w Europie istniał zawsze, a jeszcze silniej w chrześcijaństwie wschodnim, także św. Bernard przyjął kult już istniejący. W XII wieku ten Kult przyczynił się bardzo do podniesienia rangi kobiety - zaznaczył gość audycji. 

Dlaczego Templariusze przyjęli regułę cysterską do swojego zakonu? Czy św. Bernard należał do ludzi wzbudzających lęk? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Tytuł audycji: Eureka

Gość: prof. Marek Barański (mediewista)

Data emisji: 13.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

DS/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.