Profesor Gabriel Narutowicz - uczony, inżynier, polityk

Data publikacji: 16.12.2019 21:00
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:35
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Gabriel Narutowicz
Gabriel Narutowicz, Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe

POSŁUCHAJ

Czym zajmował się prof. Gabriel Narutowicz? (Jedynka/ Eureka)

16 grudnia mija 97. rocznica tragicznej śmierci pierwszego prezydenta odrodzonej Polski, profesora Gabriela Narutowicza. Zanim jednak stanął na czele państwa, był uznanym inżynierem. 

Prezydentem niepodległej Rzeczypospolitej był zaledwie parę dni, ale zanim został wybrany na ten urząd, dał się poznać jako wielki uczony, wybitny inżynier, profesor Politechniki w Zurychu, a także minister robót publicznych i minister spraw zagranicznych.

- Po ukończeniu studiów na Politechnice w Zurychu, rozpoczął pracę w biurze budowy linii kolejowej St. Gallen Zug, a w kolejnych latach pracował również w St. Gallen przy budowie wodociągów i kanalizacji. Jego właściwa kariera rozpoczyna się, kiedy otrzymuje obywatelstwo szwajcarskie i od 1895 roku zostaje kierownikiem sekcji regulacji Renu i tam zaczyna prowadzić pierwsze poważne projekty inżynierskie - mówi prof. Dariusz Świsulski z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

11 grudnia 2019 roku odbyło się w Politechnice Warszawskiej seminarium zorganizowane przez Akademię Inżynierską w Polsce i Politechnikę Warszawską poświęcone działalności inżynierskiej i politycznej profesora Gabriela Narutowicza.

Prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN przeprowadził w trakcie audycji analizę społecznej, gospodarczej i politycznej sytuacji, w jakiej znajdowała się Polska w 1922 roku.

W audycji zostały także wykorzystane archiwalne nagrania z prof. Tadeuszem Gliwicem, który był świadkiem wydarzeń z 11 grudnia 1922 roku, kiedy prezydent Narutowicz jechał do Sejmu złożyć przysięgę i z prof. Andrzejem Ajnenkielem, który przedstawi polityczną drogę Gabriela Narutowicza.

Jaki wkład w rozwój elektroenergetyki miał prof. Gabriel Narutowicz? Dlaczego nie był typowym naukowcem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Eureka

Goście: prof. Dariusz Świsulski (Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej), prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 19.07

DS


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.