Prezydentem niepodległej Rzeczypospolitej był zaledwie parę dni, ale zanim został wybrany na ten urząd, dał się poznać jako wielki uczony, wybitny inżynier, profesor Politechniki w Zurychu, a także minister robót publicznych i minister spraw zagranicznych.
- Po ukończeniu studiów na Politechnice w Zurychu, rozpoczął pracę w biurze budowy linii kolejowej St. Gallen Zug, a w kolejnych latach pracował również w St. Gallen przy budowie wodociągów i kanalizacji. Jego właściwa kariera rozpoczyna się, kiedy otrzymuje obywatelstwo szwajcarskie i od 1895 roku zostaje kierownikiem sekcji regulacji Renu i tam zaczyna prowadzić pierwsze poważne projekty inżynierskie - mówi prof. Dariusz Świsulski z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.
11 grudnia 2019 roku odbyło się w Politechnice Warszawskiej seminarium zorganizowane przez Akademię Inżynierską w Polsce i Politechnikę Warszawską poświęcone działalności inżynierskiej i politycznej profesora Gabriela Narutowicza.
Prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN przeprowadził w trakcie audycji analizę społecznej, gospodarczej i politycznej sytuacji, w jakiej znajdowała się Polska w 1922 roku.
W audycji zostały także wykorzystane archiwalne nagrania z prof. Tadeuszem Gliwicem, który był świadkiem wydarzeń z 11 grudnia 1922 roku, kiedy prezydent Narutowicz jechał do Sejmu złożyć przysięgę i z prof. Andrzejem Ajnenkielem, który przedstawi polityczną drogę Gabriela Narutowicza.
Jaki wkład w rozwój elektroenergetyki miał prof. Gabriel Narutowicz? Dlaczego nie był typowym naukowcem?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Dariusz Świsulski (Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej), prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 19.07
DS
Profesor Gabriel Narutowicz - uczony, inżynier, polityk - Jedynka - polskieradio.pl