Wiemy też, że mózg nowo narodzonego dziecka to nieco ponad 300 g, a osoby dorosłej to około 1500 g. Najważniejszym składnikiem układu nerwowego odbierającym i przekazującym informacje są neurony, tj. blisko 100 miliardów komórek nerwowych.
- Dla mnie nieustającym odkryciem jest to, jak wiele o mózgu nie wiemy (…). Neurony okazały się dużo bardziej skomplikowane niż wydawało się nam na początku. Sama jedna komórka i jeden neuron w bardzo skomplikowany sposób potrafi przekazywać informację, tworzą się na nim pewne szlaki, wagi synaps zmieniają się cały czas, jak również pomimo dużych wysiłków, cały czas nie znamy języka mózgu. Jeżeli kogoś nauczymy czegoś, to tak naprawdę możemy podejrzewać w jakim obszarze zmieniły się neurony, ale nie wiem ani jak, ani które - mówi dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Mózg ma ogromną plastyczność
Mimo że mózg stanowi tylko 2 proc. masy naszego ciała, zużywa aż 20 proc. energii. Znany jest przypadek z 2002 roku w USA, kiedy poddano operacji 7-letnią dziewczynkę. Usunięto jej lewą półkulę mózgu, ale okazało się, że dziecko normalnie funkcjonuje.
- Operacja polega na drastycznym usunięciu całej półkuli bądź odcięciu półkuli od reszty struktur. Plastyczność układu nerwowego pozwala przejść funkcjom, które były w tej półkuli, do drugiej i takie dziecko po jakimś czasie rozwija się całkowicie normalnie. Oczywiście specjalista zobaczy pewne różnice w motoryce czy procesach poznawczych, ale pokazuje to ogromną plastyczność naszego układu nerwowego, czyli możliwości naprawy - tłumaczy dr Paweł Boguszewski.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN)
Data emisji: 10.03.2020
Godzina emisji: 19.07
DS
Mózg, czyli najbardziej tajemniczy organ ludzki - Jedynka - polskieradio.pl