To pierwsza wystawa poświęcona twórczości Tomasza Dolabelli, nadwornego malarza polskich królów z dynastii Wazów, uważanego za jednego z ostatnich przedstawicieli manierystycznego malarstwa weneckiego, a równocześnie twórcę, który bardzo silnie wpłynął na styl polskiego malarstwa barokowego. Na ekspozycji obejrzymy dzieła innych twórców weneckich, jak również przykłady weneckiego rzemiosła artystycznego, rękopisy i druki.
- Jeżeli ktoś nie ma czasu pojechać do Wenecji to znajdzie ją teraz w Warszawie - mówił w rozmowie z Katarzyną Jankowską prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. - Ta wystawa pokazuje ducha i atmosferę tego miasta przez sztukę, biografię artysty, nowoczesny sposób scenografii - wylicza dyrektor.
Przybycie Dolabelli do Polski
Tomasz Dolabella przybył do Polski w 1958 roku za sprawą swojego nauczyciela Antonio Vassilacchiego, który pracował dla króla Zygmunta III. - Vassilacchi polecił swojego najlepszego ucznia polskiemu królowi i dzięki tej rekomendacji Tomasz Dolabella, wykształcony w Wenecji i dojrzały już artysta, w wieku 28 lat przybył na dwór króla i postanowił pozostać w Polsce - opowiada dr Magdalena Białonowska, kurator wystawy.
Kiedy król Zygmunt III przenosił się do Warszawy, artysta, mimo, ze był nadwornym malarzem króla, postanowił zostać w Krakowie.
Nowe atrybucje
Autor koncepcji, Jerzy Żmudziński, proponuje nowatorską interpretację dokonań artysty i bazuje na wielu nowych atrybucjach. - Atrybucja jest to przypisanie danego dzieła, to może być obraz lub rzeźba, konkretnemu artyście, w momencie kiedy dzieło to nie jest sygnowane ani nie mamy dokumentów, które poświadczają o okoliczności jego powstania - wyjaśnia dr Magdalena Białonowska. - Badacz, historyk sztuki, na podstawie kwerend archiwalnych, analizy stylu artysty i dzisiaj również dzięki wynikom badań konserwatorskich może określić atrybucję bądź zmienić. To czyni Jerzy Żmudziński - dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie), dr Magdalena Białonowska (kurator wystawy), Tomasz Buźniak (główny konserwator Zamku Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 16.09.2020 r.
Godzina emisji: 19.07
ans
"Dolabella. Wenecki malarz Wazów" - niezwykła wystawa w Zamku Królewskim - Jedynka - polskieradio.pl