Ks. prof. Wojciech Bęben 27 lat badał zwyczaje Aborygenów

Data publikacji: 09.10.2020 19:09
Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 21:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ks. prof. Wojciech Bęben
Ks. prof. Wojciech Bęben, Autor - Screen z YouTube/jp2muzeum
27 lat spędził wśród ludów Australii i Oceanii, zna kilka tubylczych języków z regionu Papui i Nowej Gwinei i trzy języki kreolskie. Pracował jako misjonarz i badacz antropolog. Ksiądz prof. Wojciech Bęben, laureat Nagrody Głównej tegorocznej Nagrody im. Benedykta Polaka.

W sobotę (10.10) w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. Benedykta Polaka. To wyróżnienie już od sześciu lat przyznawane jest dwóm osobom, wybitnym naukowcom i podróżnikom: Polakowi oraz cudzoziemcowi za osiągnięcia badawcze i eksploracyjne.

POSŁUCHAJ

20:41

Ksiądz prof. Wojciech Bęben - antropolog, etnolog i religioznawca laureatem Nagrody im. Benedykta Polaka (Eureka/Jedynka)

 

Pobyt na Antypodach

Ks. Wojciech Bęben wspominam, że do Australii na misję został skierowany na własną prośbę. Potem pojechał na Nową Gwineę. Regionem tym interesował się od dawna, czytał książki Bronisława Malinowskiego. - Bardzo mnie zainteresowali Aborygeni, o których naukowcy mówili, że to arystokracja duchowa - mówi laureat. Ponieważ był księdzem, to chciał zgłębić ten duchowy wymiar i zbliżyć się do Aborygenów.

Znajomość z Aborygenami

Aborygeni są bardzo źle nastawieni do misji chrześcijańskich, bo zostali skrzywdzeni przez białych. Więc nawet nie próbował ich nawracać. - Ochrzciłem może trzech dorosłych Aborygenów - przyznaje. Do Aborygenów dotarł cierpliwością. - Ja miałem czas, mogłem sobie pozwolić na czekania - wyjaśnia. W przeciwieństwie do niego, większość naukowców, w tym też Malinowski, miała ograniczony czas.

Ks. Bęben opowiada jak porozumiewał się z Aborygenami, którzy mówią źle po angielsku i nawet nie chcą dobrze mówić w tym języku, bo to był język kolonizatorów, którzy odebrali im ziemię. Najwięcej czasu spędził na Papui-Nowej Gwinei.

W tym roku werdyktem Kapituły Nagrody uhonorowano wyjątkowo dwóch cudzoziemców. Nagrodę otrzymają: prof. Eriks Jekabsons z Łotwy, wybitny historyk, specjalista w zakresie relacji łotewsko-polskich, oraz  prof. dr Gaetano Platania z Włoch, badacz dziejów Polski i związków włosko-polskich, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski w XVII wieku i mecenatu artystycznego rodziny Sobieskich.

Pomysłodawcą nagrody jest Oddział Polski The Explorers Club oraz władze Łęczycy - miasta, z którego w połowie XIII wieku franciszkanie: Benedykt Polak i Włoch Giovanni da Pian del Carpine wyruszyli w daleką podróż do chana Mongołów. Po powrocie z tej ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno ok. 20 tys. km, wysłannicy przekazali papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo "Opisanie Świata".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Tytuł audycji: Eureka

Gość: ksiądz prof. Wojciech Bęben (antropolog, etnolog i religioznawca, do niedawna kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 9.10.2020 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag


Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.