Klimat jest tematem przewodnim, a zaczęli się nim interesować naukowcy już 200 lat temu. Jako pierwszy efekt szklarniowy, jako zjawisko klimatyczne, zapowiedział francuski uczony Fourier w 1820 roku. W 1969 roku raport U Thanta, ówczesnego Sekretarza Generalnego NZ, "Problemy ludzkiego środowiska" sygnalizował zbliżanie się niekorzystnych zmian klimatu. W 1979 roku odbyła się pierwsza światowa konferencja klimatyczna.
W 1988 roku powstał międzyrządowy zespół ds. zmian klimatu IPCC. W 1992 roku zwołano Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, w którym uczestniczyli przedstawiciele 154 państw. W 1997 roku w Kioto ustalono cele związane z ograniczeniem do 2020 roku emisji gazów szklarniowych, w tym dwutlenku węgla, o 25-40 proc. To tylko niektóre klimatyczne spotkania.
Wiktor Gajewski, zastępca dyrektora CN Kopernik, uważa, że w obecnych czasach temat klimatu jest najistotniejszym tematem dla wszystkich, ponieważ klimat zmienia się, ociepla i jest to wynik działalności człowieka. - W sumie mamy niewiele czasu, żeby to zatrzymać, i żeby warunki życia dla nas i dla innych istot pozostały może już zmienione, ale takie, które pozwalają żyć - mówi.
Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że to trudny temat na Piknik Naukowy, ale to temat, który angażuje mnóstwo naukowców. - Dlatego wszyscy nasi wystawcy będą o tym mówić, zarówno o badaniach, wynalazkach, technologiach, jak i o tym, co można samemu zrobić, żeby małą cegiełkę do zatrzymania zmian dołożyć - zapewnia.
Udział w Pikniku jest bezpłatny. Wystarczy wejść na stronę pikniknaukowy.pl. Tam można znaleźć szczegółowy program Pikniku. Wiktor Gajewski opowiada, jakie atrakcje czekają tych, którzy będą uczestniczyć w imprezie m.in. spotkanie "na żywo" z naukowcami pracującymi na stacji polarnej na Spitsbergenie. Ciekawe tematy z pewnością poruszą studenckie koła naukowe. Zaplanowano przeprowadzenie w ciągu pierwszych dwóch dni około 40 warsztatów. - Od godziny 11 do godziny 19.30 z kilkoma przerwami można w Pikniku brać udział - zachęca dyrektor.
Polskie Radio przygotowało dla uczestników Pikniku interaktywną grę. Użytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, na której znajdują się strefy klimatyczne. Można odwiedzać te strefy i odpowiadać na pytania w wybranym stopniu trudności. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymuje się punkty. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, które są przeliczane na odznaki.
Wiktor Gajewski poleca, aby zapoznać się z filmami, które będą dostępne na stronie Pikniku, a potem można je wykorzystać np. podczas zajęć szkolnych. Przypomina, że każdy w swoim tempie i według własnego planu może uczestniczyć w Pikniku. Jest 110 wystawców, którzy przygotowali 300 eksperymentów. Piknik jest teraz nie tylko warszawski, nie tylko polski, ale ogólnoświatowy. Wystarczy mieć jakiekolwiek urządzenie z dostępem do internetu.
Czytaj także:
W audycji również Polska na Pustyni Atacama
25 lat temu został uruchomiony polski teleskop w Las Campanas w Chile. Jest położony na wysokości 2400 m n.p.m. na Pustyni Atacama. Dzięki przejrzystej atmosferze naukowcy mogą wykonywać obserwacje ponad 300 dni w roku. Teleskop pozwolił naukowcom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego realizować projekt OGLE, czyli Optical Gravitational Lensing Experiment (Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego). Dzięki zastosowaniu tej metody polscy badacze odkryli wiele planet pozasłonecznych. Projekt OGLE zainicjował prof. Bohdan Paczyński, światowej sławy polski astronom pracujący w Princeton University. Przypomnimy jego postać (zm. w 2007 roku) i osiągnięcia polskich astronomów. Gość prof. Andrzej Udalski.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: Wiktor Gajewski (zastępca dyrektora programowego CN Kopernik), prof. Andrzej Udalski
Data emisji: 4.05.2021
Godzina emisji: 19.30
ag
"Klimat i my", to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego - Jedynka - polskieradio.pl