Wirtualne podróże z klimatem w tle - trwa 24. Piknik Naukowy

Data publikacji: 12.05.2021 17:41
Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 18:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik , Autor - Sebastian Gołos/Polskie Radio
Do najbliższej soboty potrwa 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasło tegorocznego wydarzenia to: "Klimat i my". Wirtualne namioty kryją wiele atrakcji.

Czytaj też:
shutterstock_ statek żeglarstwo żegluga woda morze jezioro 1200.jpg
450 lat temu powstał pierwszy polski regulamin służby okrętowej

To najdłuższy jak dotąd Piknik Naukowy. Rozpoczął się 8 maja i potrwa do 15 maja. Impreza ma charakter globalny - wszystkie wydarzenia odbywają się online, można je obserwować na stronie www.pikniknaukowy.pl. Jednym ze stałych punktów, realizowanych przy współpracy z Programem 1 Polskiego Radia jest poranna gimnastyka.

Codziennie, od poniedziałku do soboty, w "Sygnałach dnia" eksperci zapraszają do wyjścia w plener. - Mózg kocha tlen i dzięki aktywności fizycznej na świeżym powietrzu jesteśmy w stanie usprawnić wszelkie procesy myślenia. Wiosna i lato za pasem, a to oznacza jeszcze więcej możliwości do trenowania na zewnątrz - przekonują na antenie Polskiego Radia.


POSŁUCHAJ

08:24

Trwa 24 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Eureka/Jedynka)

 

Moc zabawy i nauki

Dotychczas Pikniki Naukowe odbywały się na PGE Stadionie Narodowym, a integralną częścią imprezy były namioty poszczególnych instytucji przygotowujących pokazy tematyczne. W obliczu pandemii "namioty" przeniesiono do sieci. Na oficjalnej stronie wydarzenia, przygotowano szereg zakładek i folderów. - Piknik Naukowy bez namiotów nie istnieje - mówi w "Eurece" Katarzyna Nowicka, rzecznik Centrum Nauki Kopernik.

YouTube/Centrum Nauki Kopernik

Chętni odnajdą w wirtualnych namiotach dużo nauki i sporo eksperymentowania. - Można je oglądać wchodząc do konkretnej strefy, później do konkretnej instytucji i tam znajdują się wszystkie materiały filmowe, które dana instytucja przygotowała na piknik - tłumaczy gość audycji. Na wirtualnych odwiedzających czeka m.in. możliwość przygotowania diety planetarnej, zrobienia efektu cieplarnianego w butelce czy obejrzenia robota wyręczającego nas w segregowaniu odpadów.

Czytaj też:
Piknik Naukowy PR i CNK 2021 1200.jpg
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK. Wirtualne namioty

Wirtualne podróże bez ograniczeń

Mocnym punktem Pikniku Naukowego są inicjatywy podejmowane przez ludzi młodych, m.in. przez członków Klubów Młodego Odkrywcy. Uczniowie potrafią w sposób ciekawy i przystępny wyjaśnić nawet skomplikowane zagadnienia swoim rówieśnikom. Wśród propozycji programowych są też podróże w miejsca, w które nie moglibyśmy się przenieść nawet podczas tradycyjnego pikniku. - Możemy wybrać się do Arktyki, możemy zajrzeć na Spitsbergen, możemy zajrzeć pod wodę - wylicza Katarzyna Nowicka.

YouTube/Centrum Nauki Kopernik

Przygotowano 331 materiałów filmowych, zaproszono 110 wystawców z dwunastu krajów. - Są materiały dla dzieciaków: zabawy ekologiczne oraz różnego rodzaju warsztaty, ale są również materiały bardzo poważne dotyczące energii jądrowej, dotyczące odnawialnych źródeł energii, są wykłady eksperckie - mówi gość audycji. Do wyboru są m.in. strefa przyszłości, strefa cywilizacji, ale również stworzono możliwość samodzielnego wykonywania eksperymentów. Polskie Radio przygotowało interaktywną grę dla odkrywców.

W audycji ponadto:

W 1571 roku Komisja Morska wydała zbiór przepisów, który stał się pierwszym polskim regulaminem służby okrętowej. Dokumenty spisane zostały po łacinie, a badacze ostatni raz widzieli je w XX wieku. Gościem "Eureki" był dr Marcin Kłodziński z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, który sprowadził z Brukseli kopię tego zbioru.

Zobacz też:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadząca: Dorota Truszczak

Goście: Katarzyna Nowicka (rzecznik CNK), dr Marcin Kłodziński (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni)

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 19:30

mg

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.