Perseidy - co kryje się pod ich nazwą?
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. - Jest to deszcz meteorów, więc widzimy w ciągu godziny do ponad dwustu takich zjawisk i są one spektakularne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. - Widzimy rozgrzane do temperatury ponad tysiąca stopni Celsjusza, które wchodząc w atmosferę ziemską po prostu wyparowują - dodaje.
Kometa Swift - Tuttle
Rój związany jest z kometą Swift-Tuttle należącą do grupy komet typu Halleya o okresie obiegu 133 lat. Za każdym razem, kiedy kometa zbliży się do Słońca, jej lodowe jądro paruje, uwalniając cząstki i grudki pyłu, które tworzą potem długi warkocz w przestrzeni kosmicznej. - Kometa pozostawia za sobą takie kosmiczne śmieci i one pozostają już na orbicie - wyjaśnia gość audycji. - Te pozostałości są przecinane co roku przez naszą planetę, dzięki temu możemy co roku obserwować zjawisko meteorów. Pamiętajmy, że pierwsze wzmianki o perseidach pochodzą sprzed 2000 lat, więc to jest kometa, która "dobrze się trzyma", bo za każdym powrotem istnieje niebezpieczeństwo, że stopi się za bardzo - słyszymy.
Czytaj również:
Gdzie obserwować perseidy?
Jak podkreśla Sebastian Soberski, jeżeli chcemy zaobserwować perseidy, nie warto patrzeć w kierunku radiantu, czyli zbioru Perseusza. - Warto patrzeć w różnych innych kierunkach, gdyż właśnie perseidy hipotetycznie wylatują z Perseusza, ale uwidaczniają się dopiero trochę dalej, w takim szerokim kole - zaznacza. - W przypadku perseidów warto rozpocząć obserwację, patrząc w kierunku północno-wschodnim, bo tam mniej więcej po zachodzie słońca będzie znajdował się radiant, ale potem te meteory rozsypią się na całe niebo i w drugiej części nocy radiant będzie wysoko nad horyzontem - radzi ekspert.
W audycji również fagi kontra tworzywa sztuczne
Wraz z rozpowszechnieniem antybiotyków bakterie uruchomiły swój mechanizm obronny. Antybiotyki będą nieskuteczne, jeśli odporna na nie bakteria zaatakuje organizm. Pomocna jest wtedy terapia opierająca się na stosowaniu wyspecjalizowanych wirusów zwanych fagami.
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w "Scientific Reports" wyjaśnili, że przyczyną zmniejszenia skuteczności fagów jest materiał, z jakiego wykonany jest pojemnik do ich przechowywania. Dlaczego i jak ważne jest to dla medycyny? O tym dr Jan Paczesny.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: Sebastian Soberski (kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu), dr Jan Paczesny (Instytut Chemii Fizycznej PAN)
Data emisji: 20.07.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
"Każdego roku rozświetlają niebo". Jak obserwować perseidy? - Jedynka - polskieradio.pl