Czy można produkować leki szybciej, taniej i przyjaźniej dla środowiska?

Data publikacji: 23.07.2021 12:26
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 19:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne, Autor - i viewfinder/shutterstock
Naukowcy z Krakowa opracowali metodę, która - jak twierdzą - przyspieszy proces produkcji leków (przeciwdepresyjnych o 90 proc., a przeciwnowotworowych nawet o 50 proc.), obniży jej koszty oraz przyczyni się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko.

POSŁUCHAJ

23:40

Czy można produkować leki szybciej, taniej i przyjaźniej dla środowiska? (Eureka/Jedynka)

 

Technologia bazuje na zastosowaniu ultradźwięków (do wykorzystania ultradźwięków w farmacji badaczy zainspirowało mycie szkła w laboratorium) jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji stosowanych obecnie w przemyśle farmaceutycznym.

- Chciałabym zaznaczyć, że chodzi o sam etap syntezy. Wytwarzanie leków to coś więcej niż sama synteza. Oprócz otrzymania leków konieczne jest oczyszczenie substancji aktywnej, stworzenie formulacji, którą zobaczymy w aptece. My zajmujemy się fragmentem w tym procesie, czyli samą syntezą substancji aktywnej - powiedziała w Programie 1 dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej.

- W naszym laboratorium udało nam się dla wybranych leków z grupy leków przeciwdepresyjnych czy przeciwnowotworowych skrócić czas z kilkunastu godzin do kilkudziesięciu minut, nawet do 10 minut - wyjaśniła gość radiowej Jedynki. 

Jak podkreślają jej twórcy, metoda jest uniwersalna (można ją stosować do leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych czy przeciwbólowych),  pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji (naukowcy szacują w przybliżeniu, że ceny leków wykorzystujących ich metodę powinny spaść o 20-30 proc.), a wytworzone dzięki niej leki odznaczają się dużo wyższą czystością (dzięki czemu proces ich oczyszczania jest dużo łatwiejszy oraz tańszy). 

Wykorzystanie ultradźwięków w produkcji leków pozwala również na zmniejszenie negatywnego wpływu tego procesu na środowisko. Metoda wyróżnia się mniejszym zużyciem energii oraz możliwością zastąpienia toksycznych rozpuszczalników np. wodą.

Czytaj także:


Opracowane rozwiązanie jest już objęte zgłoszeniem patentowym. Pracami naukowców pod kierownictwem dr inż. Jolanty Jaśkowskiej zainteresowała się spółka celowa Politechniki Krakowskiej - INTECH PK. Spółka pomaga teraz naukowcom w znalezieniu inwestora branżowego. 


Poza tym w audycji:

smog alert powietrze 1200.jpg
Działania na rzecz czystego powietrza. Poznaj nowe narzędzia walki ze smogiem

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjno-badawczy na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Dzięki zastosowaniu narzędzi znanych w pedagogice (metodyka) stworzono efektywny sposób nauczania o zanieczyszczonym powietrzu.

Sponsorem audycji był PZU.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr inż. Jolanta Jaśkowska (Politechnika Krakowska)

Data emisji: 22.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.