Dziś znamy już setki stanowisk tej ludności z terenu Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Byli to paleolityczni łowcy żyjący 13 tys. lat temu, którzy uważani są za jednych z pierwszych mieszkańców Ameryki.
Jakimi drogami przybyli na ten kontynent? Czy mogą być potomkami europejskiej kultury magdaleńskiej, jak twierdzą zwolennicy tzw. teorii solutrejskiej? Czym charakteryzuje się ich kultura? Kiedy znikają z areny dziejów i dlaczego?
O tym opowiada gość: dr hab. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ, badacz kultur indiańskich Ameryki Pn.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Skarb denarów bitych w IX wieku przez władców dynastii Karolingów odkryto w okolicach Biskupca w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to unikatowe znalezisko z terenów Polski. Zbiór liczy w sumie 131 monet, z czego większość to denary cesarza Ludwika Pobożnego (814-840), natomiast dwie monety są sygnowane przez jego syna - Karola II Łysego (843-877).
Do kogo mógł należeć ten skarb? Monety zostały zakopane na dawnym pograniczu słowiańsko-pruskim, gdzie zwykle znajdowane są arabskie dirhemy. Badacze łączą więc odkryty skarb z wikingami, którzy mieli swoje emporium handlowe w Truso - niedaleko dzisiejszego Elbląga. To tam - już jakiś czas temu - odnaleziono trzy monety karolińskie. Nie jest zatem wykluczone, że i ten nowo odkryty zbiór ma związki z mieszkańcami Truso.
Więcej wyjaśnia Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie, który kierował badaniami archeologicznymi koło Biskupca.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr hab. Radosław Palonka (Instytut Archeologii UJ, badacz kultur indiańskich Ameryki Pn.), Łukasz Szczepański (Muzeum w Ostródzie)
Data emisji: 3.09.2021
Godzina emisji: 19.30
ag
Paleolityczni łowcy z doliny Clovis - kim byli? - Jedynka - polskieradio.pl