Wystawa "Historia pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów" oparta jest na przedstawieniu wizerunków dawnych właścicieli, historycznych rzutach budynku i fotografiach z okresu dwudziestolecia międzywojennego prezentujących wnętrza.
- Pałac został wybudowany przez Jana Przebendowskiego, a wiąże się to z jego funkcjami przy dworze królewskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Bąkała z Muzeum Niepodległości, kurator wystawy. - Pełnił on funkcję podskarbiego, ale jednocześnie był to ród magnacki z Pomorza i utrudniona była komunikacja. Budowniczy długo w nim nie pomieszkał, gdyż po dwóch latach umarł i pałac przechodził z rąk do rąk - opowiada.
W XIX wieku właścicielem pałacu był Jan Zawisza. - To bardzo zapomniana postać, warta przypomnienia z uwagi na to, że dzisiaj mówi się, że jest to pałac Przebendowskich/Radziwiłłów. To jest taki skrót myślowy od pierwszego i ostatniego właściciela, natomiast w XIX wieku pałac nazywał się Pałacem Zawiszów - zaznacza gość audycji. - Jan Zawisza był prekursorem światowej archeologii - dodaje.
Zniszczenia podczas Powstania Warszawskiego
Na wystawie pokazany jest obraz zniszczeń dokonanych podczas Powstania Warszawskiego, gdy budynek był ważnym punktem oporu. - Można powiedzieć, że stał na drodze ataku Niemców na Stare Miasto. Na pałac spadła bomba i został on zniszczony w 70 procentach - wyjaśnia Krzysztof Bąkała.
Całkowite odtworzenie wnętrza pałacu jest niezwykle trudne. - Stanowiło to trudne zadanie dla budowniczych. Pałac w swoim czasie był otoczony pawilonami, były tam stajnie, warsztaty - wylicza ekspert.
Obrazy i grafiki z różnych okresów
Na ekspozycji znajdują się obrazy i grafiki z różnych okresów, na których pałac został uwieczniony. - Jednym z najbardziej znanych artystów, który namalował pałac był Edward Dwurnik - podkreśla rozmówca Katarzyny Jankowskiej. - Warto też wymienić panią Wadecką, grafikę Bronisława Młynarskiego z cyklu dotyczącego powstania - dodaje.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
Kleopatra VII, królowa Egiptu od wieków fascynuje kolejne pokolenia artystów i badaczy, występuje w narracjach historycznych, ale również w kulturze popularnej. Uchodzi za jedną z najbardziej znanych kobiet antycznego świata, jej wizerunek stał się "linkiem" do europejskiego pojmowania Egiptu. Do dziś próbuje się odpowiedzieć na pytanie, kim była ostatnia władczyni ptolemejskiego Egiptu: uwodzicielką, starożytną femme fatale, pięknością o twarzy Elisabeth Taylor czy bezwzględną królową walczącą o swoje państwo?
O przemianach wyobrażeń Kleopatry VII Filopator Katarzyna Jankowska rozmawiała z dr Karoliną Kulpą, kulturoznawczynią z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autorką książki "Egipska POPkrólowa".
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: Krzysztof Bąkała (Muzeum Niepodległości, kurator wystawy), dr Karolina Kulpa (Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki "Egipska POPkrólowa")
Data emisji: 29.09.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Historia pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów opowiedziana w obrazach - Jedynka - polskieradio.pl