Problemy psychiczne studentów. Pandemia tylko nasiliła zjawisko

Data publikacji: 17.02.2022 21:30
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 21:39
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Studenci medycyny w większym stopniu cierpią na depresję niż studenci innych kierunków
Studenci medycyny w większym stopniu cierpią na depresję niż studenci innych kierunków, Autor - FamVeld/shutterstock
Lockdown, obostrzenia sanitarne i wprowadzenie nauki zdalnej spowodowały drastyczne zmiany w stylu życia studentów. Nie pozostało to bez wpływu na ich zdrowie psychiczne.

Z przeprowadzonych badań wynika, że czas pandemii znacząco utrudnia studentom nie tylko ich rozwój intelektualny, ale również czas kształtowania własnej tożsamości czy budowania relacji międzyludzkich. W szczególności dotyczy to pierwszej fazy pandemii i powszechnego lockdownu. - Kiedy nadeszło luzowanie obostrzeń, studenci w większości dość szybko poradzili sobie z trudami pandemii, ale długoterminowe negatywne konsekwencje nadal obserwujemy - mówi dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas zajęć, zauważalne jest wycofywanie się studentów z relacji, nawarstwiają się trudności z wypowiadaniem i aktywnym uczestnictwem.

Problemy psychiczne studentów. Pandemia pogorszyła sytuację

Dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz zwraca uwagę, że czas studiów to nie tylko czas rozwoju intelektualnego, ale również budowania własnej tożsamości i tworzenia dojrzalszych relacji poza dotychczasowym środowiskiem. - W momencie, kiedy tych możliwości nie ma to tak naprawdę zahamowuje okres wchodzenia w dorosłość. Dla osób z rodzin obciążonych różnymi problemami, zdecydowanie było to trudniejsze - przekonuje gość "Eureki". Dodaje, że problemem mogła być konieczność ponownego podporządkowania się zasadom panującym w domu rodzinnym. Co dodatkowo niepokoi, to fakt, że przeprowadzone w pandemii badania potwierdzają, że przyszli lekarze mają więcej problemów psychicznych i emocjonalnych niż studenci innych kierunków.

To problem o tyle istotny, że dotyka osób, które kiedyś będą lekarzami, a więc w sposób naturalny powinny być odporne na ból, cierpienie czy śmierć. Bez takiej umiejętności, trudno wyobrazić sobie możliwość pracy w tym zawodzie. - Od pewnego czasu widzimy, że o ile przed rozpoczęciem studiów ci młodzi ludzie nie różnią się między sobą, to w ciągu pierwszego roku studiów zaczynamy widzieć znaczące pogorszenie funkcjonowaniu u studentów medycyny - podkreśla Dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz. To jednak zjawisko, z którym mieliśmy do czynienia również w okresie poprzedzającym wybuch pierwszej fali pandemii. Wydaje się, że najwięcej stresu generuje czas przedkliniczny, gdy studenci medycyny są najmocniej obciążeni materiałem do przyswojenia.


POSŁUCHAJ

24:44

Lockdown, obostrzenia sanitarne i wprowadzenie nauki zdalnej nasiliły drastyczne zmiany w stylu życia studentów. Nie pozostało to bez wpływu na ich zdrowie psychiczne (Eureka/Jedynka)

 

Problemy psychiczne studentów. Gdzie szukać optymizmu?

Studenci medycyny, ale również innych kierunków podczas pandemii musieli borykać się ze śmiercią najbliższych. To zaś ściśle wiąże się ze zjawiskiem zwanym poczuciem winy ocalałego. - Potrzebujemy przebrnąć przez pewne etapy, które pomagają nam w rozumieniu sytuacji - mówi dr Łazarewicz. Uczucia, które wówczas się pojawiają to z jednej strony brak akceptacji, z drugiej zaś poczucie winy wynikające chociażby z faktu, że przed utratą, nie zdążyliśmy z bliską nam osobą załatwić wszystkich istotnych spraw. - Drogą do poradzenia sobie z takim uczuciem jest m.in. poszukiwanie ważnych celów w życiu - radzi gość"Eureki".

Wbrew pozorom, narzędzi dzięki którym możemy pomóc studentom w powrocie do równowagi psychicznej, jest wiele. Często są to interwencje krótkoterminowe, składające się z kilku spotkań. - W wielu przypadkach taka interwencja wystarcza. Ma charakter interwencji kryzysowej. Często stosuje się narzędzia zaczerpnięte z terapii poznawczo - behawioralnej, pozwalające zrozumieć swoje myśli i uczucia - wylicza gość audycji. Czasem praca ze studentem skupia się na budowaniu motywacji do podjęcia terapii długoterminowej, prowadzonej już poza uczelnią. Niejednokrotnie potrzebne jest wsparcie studenta w przełamaniu jego barier w tym aspekcie.

Czytaj także:

W audycji również:

Bezinwazyjny polski glukometr na medal.

W wyścigu po Świętego Graala biotechnologii dali o sobie znać Polacy z Politechniki Wrocławskiej, którzy zaproponowali bezinwazyjny glukometr. Jako pierwsze tego typu urządzenie na świecie przeszedł on pozytywnie próby medyczne i jest już na ostatniej prostej przed rynkowym debiutem.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna szacuje, że z cukrzycą zmaga się dziś ponad 400 milionów osób na całym świecie. Największe firmy biotechnologiczne od lat próbują stworzyć urządzenie, które uwolniłoby cukrzyków od ciągłego dyskomfortu związanego z nakłuwaniem palców w celu pobrania próbki krwi do badania. Jak się okazało, zupełnie bezskutecznie. Jednak konstruktorzy z Politechniki Wrocławskiej opracowali całkowicie bezinwazyjny glukometr. Podobne prace trwają w Krakowie na AGH, o czym już informowaliśmy w "Eurece", gdzie miernikiem jest wydychane powietrze. Jednak w tym opracowaniu wykorzystuje się zjawisko spektrofotometrii i odbitego światła.

O tym, jak będzie przebiegał pomiar i odczyt, opowie konstruktor z Wrocławia Robert Stachurski.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Artur Wolski

Goście: dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz (Studium Psychologii Zdrowia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Robert Stachurski

Data emisji: 17.02.2022 

Godzina emisji: 19.30

mg

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.