Na ile ostatnie rekordowe zwiększenie ilości energii tak otrzymanej, w znajdującym się w Wielkiej Brytanii urządzeniu badawczym JET, zbliża ludzkość do takiej energii? Gościem audycji będzie prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
W audycji również:
Projekt Hyper-Kamiokande – to niezwykłe międzynarodowe przedsięwzięcie, dziewięćdziesięciu krajów w tym Polski, w celu budowy w Japonii największego na świecie urządzenia do badania najbardziej tajemniczych i najszybszych cząstek we Wszechświecie, czyli neutrin. To połączenie mikroskopu z teleskopem, aby dowiedzieć się więcej o budowie nie tylko świata widzialnego. Gościem audycji będzie prof. Ewa Rondio, zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych ds. naukowych.
Detektor Hyper-Kamiokande to zarazem "mikroskop" używany do obserwacji cząstek elementarnych, jak i "teleskop" służący do obserwacji Słońca i supernowych przy użyciu neutrin.
Narodowe Centrum Badań Jądrowych powstało 1 września 2011 roku z połączenia dwóch instytutów na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Instytut Energii Atomowej został włączony w struktury Instytutu Problemów Jądrowych. To największy instytut badawczy w Polsce, zatrudniający ponad 1000 pracowników. Główna siedziba mieści się w Świerku, dzielnicy Otwocka. W skład Centrum wchodzi 11 zakładów naukowych, 6 zakładów badawczo-rozwojowych, reaktor jądrowy, dwa laboratoria nieposiadające statusu zakładów naukowych oraz zaplecze administracyjne i transportowe. Prowadzą one badania w dziedzinach:
- fizyki cząstek elementarnych i promieniowania kosmicznego,
- fizyki plazmy gorącej,
- elektroniki jądrowej.
Zobacz też:
---
Do wysłuchania audycji "Eureka", we wtorek (22.02) o godz. 19.30, zaprasza Dorota Truszczak
mg
Co z fabryką czystej energii przyszłości? - Jedynka - polskieradio.pl