System NanOX został opracowany na Politechnice Warszawskiej, a obecnie jest rozwijany przez naukowców z firmy NanoSanguis. - Dzięki wysiłkom i pieniądzom włożonym w badania udało się go dopracować na tyle, że jesteśmy w stanie przechowywać w tym urządzeniu organy przez stosunkowo długi czas - mówi Tomasz Adam Ciach.
- System składa się z płynu i urządzenia. Urządzenie ma za zadanie pompować płyn, natleniać, uzupełniać zawartą w nim glukozę i monitorować jego skład chemiczny. Zadaniem płynu jest przenoszenie głównie gazów oddechowych do komórek przechowywanego, perfundowanego organu - dodaje gość Jedynki.
Chodzi o przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla. - Są to gazy niezbędne dla naszych komórek do procesów biologicznych i do życia - wyjaśnia.
Co zmienia system NanOX?
- Dotychczas organy najczęściej przechowywane były po prostu na lodzie. Czyli kładziemy pobraną nerkę do naczynia z kostkami lodu. Nerka w takiej sytuacji może być przechowywana przez kilka godzin, zanim trafi do biorcy. Potem musi być ogrzana wstępnie i wszczepiona do organizmu. W naszym przypadku nerka czy inny organ są przechowywane w temperaturze normotermicznej, czyli 37 stopni, lub subnormotermicznej, gdzie stosujemy 25 stopni. W tej temperaturze procesy fizjologiczne biegną normalnie, choć są spowolnione - tłumaczy Tomasz Adam Ciach.
- Organ, nawet jeśli był uszkodzony, może ulec wyleczeniu podczas takiego przechowywania - dodaje.
Do tej pory, jeśli narząd nie spełniał pewnych wymogów, nie był wykorzystywany do przeszczepu. System NanOX ma to zmienić. - Mamy nadzieję, że będziemy w stanie przechowywać organy długo i leczyć poza organizmem. Moim marzeniem jest stworzenie biblioteki organów, w której będą one dostępne pod kątem różnych profili genetycznych potencjalnego biorcy - twierdzi ekspert.
Jak zweryfikowano hipotezę?
Jarosław Woliński wraz ze swoim zespołem z Laboratorium Dużych Modeli Zwierzęcych współtworzył model doświadczalny.
- Wszystkie badania przedkliniczne, oprócz przetestowania danego wyrobu medycznego czy leku, wymagają tak naprawdę opracowania modelu zwierzęcego, który potrafi zweryfikować postawioną hipotezę. Uważam, że tutaj odnieśliśmy w 100 proc. sukces. Wspólnie z prof. Ciachem opracowaliśmy model doświadczalny do badań transplantologicznych nerki - mówi Jarosław Woliński.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Tomasz Adam Ciach (profesor nauk inżynieryjno-technicznych, inżynier chemik, nanotechnolog, biolog), dr hab. n. biologicznych inż. Jarosław Woliński (specjalizuje się w badaniach z zakresu fizjologii i chirurgii eksperymentalnej)
Data emisji: 8.08.2024 r.
Godzina emisji: 19.33
DS/wmkor
System NanOX. Czy to prawdziwa rewolucja w transplantologii? - Jedynka - polskieradio.pl